PLASFED: ‘Sermaye Sıkıntısı Artarsa İhracattaki Artış Düşme Tehlikesiyle Karşı Karşıya Kalabilir’: 2022

Merhaba, 

TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı Tüketici ve Üretici Fiyat Endeksleri ile alakalı değerlendirmelerde bulunan Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz: “Üretici Fiyat Endeksinde artışın devam etmesi, tüketicilerin satın aldığı ya da alacağı belirli ürün ve hizmet grubunun fiyatlarındaki yaklaşık değişiklikleri de artışa geçirdi. Ortaya çıkan bu olumsuz durumun yaratmış olduğu etki, plastik sektörü şeklinde yurtiçinden yeterli hammadde tedariki sağlayamayan endüstrilerde daha derinden hissediliyor” dedi.

TÜİK oranlarına bakıldığında Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksinin (Yİ-ÜFE) yıllık bazda %144,61’e ulaştığını dile getiren Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz, “Öte yandan, Tüketici Fiyat Endeksindeki ise senelik bazda %79,60’da kalmıştır. Yani daralan iç pazar ve düşen satın alma gücü sebebiyle üreticilerin maliyetlerinde yaşanmış olan artış oranında bir fiyatlama yapamadığını ve zira kar marjlarının hızla eridiğini gözlemliyoruz. Gerek bütün dünyada artan emtia tutarları gerekse Türk Lirasının hızlı kıymet kaybı neticesinde yaşanmış olan bu konum bütün sanayi kollarımızı derinden etkilemekte. Ülkemizde yaşanan ve bütün yurttaşlarımızın zor günler geçirmesine sebep olan enflasyonun istek yönlü değil, maliyet yönlü olduğu gerçeğiyle hareket edilerek maliyetleri düşürecek önlemler alınması gerekmektedir” dedi.

Girdi Maliyetlerinde Yaşanan Artışlar Sanayicimizi Zora Sokuyor

Geçen senelere kıyasla bugün ihracat verilerinin artış gösterdiğini söyleyen Ömer Karadeniz, “Girdi maliyetlerinde yaşanan artışlardan dolayı rekabet gücü azalan sanayicimiz, her kesinlikle üretmek için oldukca çalışıyor ve ihracatını devam ettiriyor. Fakat girdi maliyetlerindeki artışın devam etmesi sanayicimize ciddi bir sermaye sıkıntısı yaşatmakta ve üretimine sekte uğratmaktadır. Maalesef bu durumdan kaynaklı yeterli üretim yapamayan veya mecburen kısıtlı üretime geçen sanayicimiz fazlaca. Ülkemizde yaşamış olduğumuz enflasyonun temel deposu aslına bakarsan bu durum. Sırf bu problemden kaynaklı kapital sıkıntısı yaşayan, üretim yapamayan yahut neredeyse yapamayacak duruma gelen sanayicimizin kapital sıkıntısı da devam ederse ihracattaki artış düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak, internasyonal piyasalarda potansiyelimiz yok olacaktır” dedi.

Sanayiciler Maliyet Hesabı Yapamaz Hale Geldi

Çatı müessese PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu olarak, enerji başta olmak suretiyle müstahsil üzerindeki maliyetlerde yaşanan devamlı artışın yıpratıcı etkilerini katıldıkları her platformda söylediklerini belirten Ömer Karadeniz, “Döviz kurunun yüksek olması ve girdi maliyetlerinde döviz bazında yaşanmış olan artış siparişleri negatif etkiliyor. Sanayiciler maliyet hesabı yapması imkansız hale geldi. İç ve dış olmak suretiyle, piyasaları rahatlatacak, yatırıma ve üretime teşvik edecek girişimler yapılmalı. Sürdürülebilir bir büyüme olması için bu söylediklerimizi yapmamız koşul. Türk Sanayicisinin en büyük isteği öngörülebilirlik ve finansal istikrardır” dedi.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın