Powell: “FED, enflasyon yüzde 2’ye düşene kadar mücadeleye devam edecek”: 2022

Merhaba, 

Fed Başkanı Powell, siyaset faizini 75 baz puan artırmasının peşinden yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki aylarda enflasyonun yüzde 2’ye doğru geldiğini görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Amerika Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in enflasyon yüzde 2’ye düşene kadar mücadeleye devam edeceğini belirtti.

Powell, Fed’in politika faizini 75 baz puan artırmasının arkasından basın toplantısı düzenledi.

Enflasyonun yüzde 2’lik hedeflerinin çok üstünde bulunduğunu ifade eden Powell, yüksek enflasyonun devam ettiğini ve bunun oldukça büyük bir güçlük meydana getirdiğini dile getirdi. Powell, “Önümüzdeki aylarda enflasyonun yüzde 2’ye doğru geldiğini görmek istiyoruz” dedi.

Sıkı para politikasının etkilerini enflasyon üstünde görmek istediklerini aktaran Powell, erkenden para politikasının gevşetilmemesi gerektiğini vurguladı. Fed’in enflasyonu yüzde 2’ye düşürme taahhüdüne sıkı sıkıya bağlı olduğunu kaydeden Powell, “Fed, enflasyon yüzde 2’ye düşene kadar mücadeleye devam edecek” ifadesini kullandı.

Powell, Fed’in enflasyonun düştüğünden güvenilir olana kadar kısıtlayıcı duruşu sürdüreceğini belirtti. Enflasyonun bir kısmının çok ciddi tedarik şoklarından kaynaklandığını ifade eden Powell, “Fiyat istikrarını sağlamamız gerekiyor yoksa ondan sonra daha fazla acı çekeceğiz. Bizim ihtiyacımız olan enflasyonda anlamlı bir şekilde aşağı yönlü baskı olması. Enflasyonu düşürmek acılı olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Powell, enflasyonun oldukça büyük miktarda gelecek yıl aşağı seviyeye geleceği öngörüsünde bulundu.

FED, ürem oranlarının ehil derecede kısıtlayıcı olmasını istiyor

Powell, Fed’in faiz oranlarının ehil derecede kısıtlayıcı olmasını istediğini söyledi.

Enflasyonu aşağı çekmenin uzun vakit trend altında gelişme gerektirebileceğini kaydeden Powell, uzun solukta potansiyelin altında bir büyümenin beklendiğini belirtti.

Powell, “Bu sürecin resesyona sebep olup olamayacağını bilmiyoruz. Resesyon olacaksa da ne kadar büyük olacak bilmiyoruz” ifadesini kullandı.

Ekonomide yumuşak inişin zorlu olacağını vurgulayan Powell, işsizlikte biraz artış olabileceğini dile getirdi.

Powell, yavaş büyümenin işsizliği artırabileceğini aktardı. İstihdam tarafında arz-talep dengesinin olması gerektiğini belirten Powell, “Attığımız her adımın aileleri, işletmeleri etkilediğini biliyoruz” diye konuştu.

Powell, politika kararlarının finansal koşulları çabuk şekilde etkilediğini söylemiş oldu.

Faiz artırımları konusunda hala atılacak çok adımları olduğunu vurgulayan Powell, bilanço planlarında bir değişiklik olmadığını kaydetti.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) senenin geri kalanında 100 baz puan ile 125 baz puan faiz artışı mevzusunda ayrıştığını aktaran Powell, faize hassas sektörlerin çoğunun faiz artışlarının etkisini hissettiğini vurguladı.

 

sputnik

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın