Powell’a istihdam ve ürem artışı uyarısı: 2022

Merhaba, 

Brown, Fed’in 1-2 Kasım’da gerçekleşecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde Fed Başkanı Powell’a yönelik bir mektup kaleme aldı. Brown, para politikası araçlarının arz yetişene kadar talebi sınırlayıp enflasyonu düşürmesinin vakit aldığını belirterek, işçi sınıfının bu zamanının olmadığını aktardı.

J.P. Morgan Asset Management’ın Küresel Başstratejisti David Kelly’nin “Fed’in hatalarının uzun tarihinde, genel bir hata göze çarpıyor. Çok uzun zaman bekleyip sonra oldukça fazla şey yapma eğiliminde olmaları” sözünü anımsatan Brown, “Özellikle Fed’in eylemleri itici güçleri ele almadığında, kısa vadeli gelişmelerimizi ve kuvvetli iş gücü piyasamızı, enflasyonu düşürmek için agresif parasal eylemlerin neticeleri altında ezdirmekten kaçınmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Brown, enflasyon baskısını hisseden çalışan Amerikalılar için iş kayıplarının, durumu daha da kötüleştireceğini belirterek, milyonlarca Amerikalının geçim kaynaklarının riske atılamayacağını kaydetti.

Sherrod Brown, “Maksimum istihdamı teşvik etme sorumluluğunuzu unutmamanızı ve bir sonraki FOMC toplantısında alacağınız kararların ikili hedefe bağlılığınızı yansıtmasını rica ediyorum.” ifadesini kullandı.

Enflasyonla savaşım etmenin Fed’in rolü bulunduğunu vurgulayan Brown, ancak bankanın bununla birlikte tam istihdamı sağlama sorumluluğunu da gözden kaçırmaması icap ettiğini aktardı.

Brown, enflasyonu düşürürken tam istihdamı sürdürmenin, “ABD ekonomisine güç veren işçileri” korumak için oldukça önemli olduğuna dikkati çekti.

İş gücü piyasasının şimdilik nispeten istikrarlı bir seyir izlediğini, ancak aleni iş sayısının azaldığının ve işsizlik başvurularının arttığının görülmeye başlandığını belirten Brown, çalışanların geçim kaynakları riske atılmadan enflasyonun temel sebeplerinin ele alınmasına odaklanılması icap ettiğini ifade etti.

 

Dünya

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın