Putin-Erdoğan ortaklık: TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Amerika’lilerle ne görüştü?: 2022

Merhaba, 

Amerika’li meşhur haber ajansı Bloomberg, Amerika Hazine Bakanlığından iki yetkilinin Rusya’ya yönelik yaptırımların delinmemesi mevzusunda Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve Türk iş örgütleri ile temaslarda bulunduğunu yazdı.

Amerika merkezli Bloomberg ajansı, iki ABD’li yetkilinin Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’yla görüştüğünü, Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle de görüşeceğini aktardı.

ABD’Lİ YETKİLİLER TÜRKİYE’DE

ABD’nin terörün finansmanıyla savaşım konusunda yetkili Hazine Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg ile Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın terörle mücadeleden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Erik Woodhouse, Pazartesi günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB), Salı günü de Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nu (DEİK) ziyaret ederek Türk şirketlerinden yaptırımların delinmesine dahil olmamalarını istedi.

Bloomberg HT’nin aktardığı habere bakılırsa, Salı günü İstanbul’da gerçekleşen basına kapalı görüşmede DEİK’ten iş insanları ile ortalama 1 saatlik toplantı yapıldı.

RUSYA’YA YÖNELİK YAPTIRIMLAR

Yaklaşık 60 bireyin katılmış olduğu görüşmede arasında BM kararların da olduğu ambargolara vurgu yapılmış oldu. Ardından ABD Hazine Bakanlığı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlar mevzusunda hassasiyeti ifade edildi.

Yaptırımlarla ilgili, yaptırıma uğramış kişiler ve firmaların listesinin sürekli kontrol edilmesinin altı çizildi.

Bunların kontrolünün düzenli halde sağlanması ve Rus ambargolarının Türkiye üstünden ihlal edilmemesi adına karşılıklı fikir alışverişi yapıldı.

KAVCIOĞLU İLE GÖRÜŞTÜLER

İki ABD’li yetkilinin TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile de görüştüğü, Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ile de görüşeceği açıklandı.

Patronlar Dünyası, Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın