Putin: Türkiye Avrupa için en büyük gaz koridoru olabilir: 2022

Merhaba, 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Reuters’ın aktardığı habere nazaran “Avrupa için Türkiye’de büyük bir merkez kurabiliriz” dedi. Rusya Enerji Haftası’nda konuşan Putin, Türkiye’nin Avrupa için en büyük gaz koridoru olabileceğini söyledi.

Avrupa geçindiren doğalgaz krizi ortamında Putin Rusya’nın doğalgaz tedariği coğrafyasını genişleteceğini açıkladı. Putin, Avrupa’ya tedarik için Türkiye’de büyük bir doğalgaz merkezi kurabileceklerini söylemiş oldu.

Putin, Kuzey Akım 2’ye ilişik açıklamasında, “Kuzey Akım 2 üzerinden doğalgaz sağlamaya hazırız, top Avrupa Birliği’nin sahasında” dedi Putin, “Kuzey Akım hatlarının kaderine hepimiz ve Avrupa Birliği karar vermelidir, başka kimse değil” diye ekledi. Putin’e gore Kuzey Akım sabotajlarının ardında Rusya ve Avrupa’nın ilişkilerini kesmek isteyenler var.

Avrupa’da gündemde olan petrol fiyatlarına tavan fiyatın enerji maliyetlerini daha da artıracağını belirtti. Bu kış Avrupa’ya gaz tedarikine hazır olduklarını söyleyen Putin, Rusya’nın kontratlarla bağlanmış arza devam ettiğini anlatım etti.

Petrol tarafında Amerika’nin tepkisi var

Putin konuşmasında OPEC+’nın son toplantısında almış olduğu günlük 2 milyon varil ham petrol üretimi kesintisine de değindi. Kararın üreticiler ve tüketiciler için müspet tesirleri olmasını beklediğini söyledi ve  OPEC+ koalisyonunun koordinasyon arasında çalışmaya devam edeceğini ekledi.

ABD ise bu karara özellikle ara seçimlerin derhal öncesinde fiyat yükselmesine neden olduğundan tepkili. Başkan Biden Suudi Arabistan’ı kastederek “Rusya ile birlikte yaptıklarının neticeleri olacak” dedi. Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden gözden dercetmek gerekliliğine inandığını belirtti. Fakat yorumlara bakılırsa kasımdaki ara dönem seçimleri öncesi bir misilleme yasasının çıkması düşük ihtimal.

Amerika Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, salı günü OPEC+ kararını “Kimsenin Vladimir Putin’e yardım etmemesi gereken bir dönemde bu karar Rusya’ya yarıyor” demişti. Suudi tarafı ise Amerika ile stratejik ortaklıklarının devam ettiğini sadece alınan kararın ekonomik olduğunu deklare etti.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın