Putin: Türkiye’ye gaz merkezi ‘hızlıca’ kurulabilir: 2022

Merhaba, 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’de doğalgaz merkezinin hızlıca kurulabileceğini belirterek, Avrupa’daki birçok müşterinin kontrat imzalamak isteyebileceğini söylemiş oldu.

Putin, Kuzey Akım boru hatlarının Eylül’de patlamalar sebebiyle zarar görmesinin peşinden, Türkiye’de bir gaz merkezi kurmayı öneri etmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bu fikri desteklemişti.

Rusya lideri, Avrupalı ticari ortaklar ile doğrudan çalışmanın oldukca zor bulunduğunu söylemişti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Soçi’de gerçekleştirdiği görüşmenin arkasından konuşan Putin “Bizim için Türkiye ile çalışmak daha kolay. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözünün gerisinde duran biri. Diğer yandan bizim için Karadeniz’i test etmek daha kolay” dedi.

Putin “Bu realist bir proje ve bunu fazlaca çabuk gerçekleştirebiliriz” diyerek, Avrupa’da kontrat imzalamak isteyecek çok sayıda müşterinin olacağından kuşku duymadığını da belirtti.

Ancak eskiden enerji ihtiyacının yüzde 40’ını Rusya’dan karşılayan Avrupa Birliği (AB), Rus enerji kaynaklarının kullanımını bırakmak istiyor.

 

diken.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın