Putin: Türkiye’yi en büyük gaz merkezi haline getirme niyetimizi bildirdik: 2022

Merhaba, 

Erdoğan-Putin görüşmesi basın kapalı gerçekleşti ve 1,5 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da CICA Zirvesi kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi. İki önder, 1,5 saat devam eden görüşme öncesi kısa izahat yapmış oldu.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin önemine dikkat çeken Erdoğan, ”Akkuyu’nun birinci türbininin önümüzdeki senenin ilk yarısında açılması dünyada değişik bir ses getirecektir” dedi. Putin ise, gaz tedarikinde Türkiye’nin AB için en güvenilir güzergah haline geldiğini söyleyerek ”Türkiye’yi dünyanın en büyük gaz merkezi haline getirme niyetimizi belirledik” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, müzakere öncesi “Türkiye’yi dünyanın en büyük gaz merkezi haline niyetimizi bildirdik. Tabii ki hem Avrupa piyasası için… Tabii onların böyle bir istekleri olursa. Gaz tedariğinde Türkiye, AB için en emin güzergâh” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridoru hakkındaki, “Türkiye ile Rusya’nın bu süreç içinde atacağı adımlar belli çevreleri rahatsız ederken öbür tarafta azca gelişmiş ülkeleri de sevinçli edecektir” açıklamasını yaptı.

Erdoğan, “İstanbul Mutabakatını güçlendirerek devam ettirmemiz, Rusya tahıl ve gübresinin Türkiye üzerinden az gelişmiş ülkelere naklini yapma konusunda kararlıyız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akkuyu’nun birinci türbininin önümüzdeki yılın ilk yarısında açılması dünyada değişik bir ses getirecektir” açıklamasını yapmış oldu.

Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ev sahipliğinde başlamış olan zirveye, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Çin Başkan Yardımcısı Wang Qishan, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Vietnam Başkan Yardımcısı Vo Thi Anh Xuan’ın yanı sıra gözlemci üye statüsüne sahip Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko katılıyor.Toplantısı Erdoğan Putin görüşmesi

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın