QNB Finansbank: BİST, tahvil ve döviz yorumu: 2022

Merhaba, 

BIST 100: Endekste yataya yakın bir başlangıç bekliyoruz. 2543 direncinin aşılması ile birlikte endekste manzara güçleniyor olacak; bu durumda 2561 ve 2590 dirençlerine doğru yükseliş izah edebilir. 2497 desteği üstünde istikamet yukarı görünüyor. 2475 tali desteği üstünde trade pozisyonları korunabilir görüşündeyiz…

 

TL Bonolar: İçeride tahvil-bono faizleri geri çekilme eğilimi gösteriyor. Amerika 10 yıllık tahvil faizi ise bir önceki dip seviye olan %2,74’i test etti. Gösterge tahvil faizinde %21,70, 10 senelik tahvilde ise %17,30 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir…

 

USD/TL: Son dönemde dolar endeksindeki yaşanan yükseliş TL’ye olumsuz yansıdı. 17,44 seviyesinin yukarı kırılması hemen sonra TL’de baskılı seyir korunuyor. 17,44 destek konumunda iken, 18 seviyesi psikolojik direnme olarak izlenebilir…

 

EUR/USD: ECB’nin beklentilerin üstünde gerçekleştirdiği ürem artırımı sonrasında yukarı tepki yayınlayan parite mukavemet seviyelerine doğru güç yitirilmesine uğruyor. 1,0120 desteğinin üzeri kısa vadeli olumlu manzara için öne çıkıyor. 1,0280 kısa vadeli önemli mukavemet olup, parite bu seviyeye doğru güç yitirilmesine uğrayabilir…

 

Piyasalarda  bu hafta ne olacak?

 

İçeride 2Ç bilanço sezonu, ABD tarafında ise Fed’in Çarşamba akşamı ürem kararı ile hareketli bir haftaya başlangıç yapmış bulunuyoruz. İçeride bu hafta açıklanacak banka bilançoları öne çıkıyor. Olumlu finansallar ile birlikte endeksin destek bulduğunu görebiliriz. Öte taraftan Fed’den bu hafta 75 baz puanlık ürem artırımına neredeyse kati gözüyle bakılıyor. Bu durumda siyaset faiz payı %2,25-%2,50 aralığına yükseliyor olacak. Son dönemde 100 baz puanlık ürem artırımının da azınlık olsa da dillendirildiğini belirtelim. 75 baz puanlık ürem artırımı büyük ölçüde fiyatlamaların içerisinde olduğu için muhtemel bu durumda piyasalar olumsuz bir tepki göstermeyebilir. Ancak beklentilerin üstünde sıkılaştırma piyasalar tarafınca negatif algılanacaktır.

 

BIST 100 Endeksi kısa vadeli sıkışma içerisinde olumlu seyir izliyor. Endeksin yeni haftaya yataya yakın başlangıç yapmasını bekliyoruz. 2Ç bilanço döneminde banka ve endüstri şirketlerinin beklentilerin üstünde kar açıklaması halinde endeksin olumlu performans gösterdiğini görebiliriz. 2543 direncinin aşılması ile beraber endekste manzara güçleniyor olacak; bu durumda 2561 ve 2590 dirençlerine doğru yükseliş gösterebilir. 2497 desteği üzerinde istikamet yukarı görünüyor. 2475 ikincil desteği üstünde trade pozisyonları korunabilir ve trade fırsatları değerlendirilebilir görüşündeyiz.

İçeride tahvil-bono faizleri geri çekilme eğilimi gösteriyor. Fed’in faiz artırım patikası nedeniyle gelişme beklentilerinin aşağıya gelmesi uzun vadeli faizlerde geri çekilmeye neden oluyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise bir önceki dip düzen olan %2,74’i kontrol etti. Gösterge tahvil faizinde %21,70, 10 yıllık tahvilde ise %17,30 direnme seviyeleri olarak takip edilebilir. Öte yandan Türkiye’nin 5 senelik CDS risk primi 844 seviyesinde bulunuyor.

 

ECB’nin beklentilerin üstünde gerçekleştirdiği ürem artırımı sonrasında yukarı tepki yayınlayan EUR/USD, bu sabah 1,02 civarında hareket ediyor. Bu hafta Fed’in faiz kararı paritenin seyrinde daha belirleyici olacaktır. 1,0280 kısa vadeli önemli direnç olup, Fed’in toplantısı öncesinde bu seviyeye doğru yükselişlerde güç yitirilmesine uğradığını görebiliriz. 1,0120 ise kısa vadeli destek olarak izlenebilir. USD/TL’de 17,44 desteğinin üstünde yukarı yönlü baskı korunuyor. 18 ruhsal mukavemet konumunda iken, bu seviyenin altında kalınması TL’de baskının artmaması açısından öne çıkıyor.

 

Petrol fiyatları resesyon endişeleri ile yine değer kaybına uğradı. Brent petrol 100 dolar seviyesinin dibine yöneldi. Brent petrolde 95,60 dolar yardımcı olarak takip edilebilir. 101,50 dolar ise direnç seviyesidir. Altın ons tutarları 1681 dolar seviyesini kontrol etmesinin arkasından yukarı tepki gösterdi. Altın onsta bu seviye artık kısa vadeli dip halini aldı. Ancak Fed’in faiz sonucu öncesinde direnç seviyelerine yükselişlerde güç kaybettiğini görebiliriz. Kısa vadeli görünümün güçlenmesi için 1745 dolar direncinin aşılması gerekiyor. Gram altında 950 TL desteği üstünde görünüm olumlu. 970 TL ilk planda yardımcı, 1000 TL ise hedef direnç olarak izlenebilir.

 

 

 

BIST 100 Endeksi kısa vadeli sıkışma içinde hareket ediyor. Ağırlıklı olarak tahvil-bono ile Eurobond yatırımı yaparak belli miktarda pay senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir.

 

Erdal Sağlam:  45-50 milyar dolar aranıyor

 

YK Yatırım  Strateji Notu:  Faiz Artırımlarının Sonu Yaklaşıyor

 

Ahmet Büyükduman uyardı:  Konutta rüzgar bilakis dönüyor!

 

 

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın