Rapor: Bir sonraki pandemi buzullardan gelebilir: 2022

Merhaba, 

Bilim adamlarının ‘felaketin tarifi’ olarak tanımladığı buzulların erimesine yönelik yapılan bir çözümleme korkutucu bir bilgiyi ortaya koydu. Analiz verilerine bakılırsa, bir sonraki pandemi, yarasa ya da kuşlardan değil eriyen buzlardan ortaya çıkabilir.

Bir Arktika gölünde meydana getirilen çözümleme, buzullardaki bakteri ve virüslerin, erime kararı yırtıcı yaşama bulaşabileceğini ortaya koydu.

TRT Haber’in The Guardian‘dan aktardığı habere nazaran;

Arktika’daki Hazen Gölü’nün toprağının genetik analizleri, eriyen buzulların yakınlarında viral yayılım riskinin daha çok olabileceğini gösterdi.

Bulgular, artan küresel sıcaklıkların buzulların erimesine neden olarak hapsolan virüs ve bakterilerin yırtıcı yaşama yetişme ihtimalini artırdığını ortaya koyuyor.

Araştırma, Proceedings of the Royal Society B‘de yayımlandı.

2014 senesinde Fransa’nın Aix-Marsilya’daki Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden bilim adamları, Sibirya’daki donmuş topraklardan alınan bir virüsü canlandırmayı başarmıştı. Çalışmada yer edinen Jean-Michel Claverie, BBC’ye yapmış olduğu açıklamada, bu tür buz tabakalarını ortaya çıkarmanın “felaketin tarifi” olacağını belirtmişti.

 

 

 

 

karar.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın