Recep Erçin yazdı: İhracatçıya özel kur! – 2022

Merhaba,

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) daveti üzerine cuma günü ihracatçılar ile bir araya geldi. Yapılan duyuruda görüşmenin 14.00’te başlayacağı ve kesin olmamakla birlikte 15.00 gibi de TCMB Başkanı Kavcıoğlu ve TİM Başkanı Mustafa Gültepe’nin basın mensuplarının sorularını yanıtlayacağı belirtildi. Elbette alışılageldiği üzere toplantı uzun sürdü ve 17.00’dan sonraya kaldı. Kulislerde görüşme sonrası bir paket açıklanacağına dair beklenti oluşmuştu. Oysa gerek Merkez Bankası gerekse TİM kaynaklarımız böyle bir gelişmeyi doğrulamadığı gibi Merkez Bankası’nın da ayaküstü bir karar açıkladığı görülmüş şey değildi. Fakat oluşan beklenti bu yazının başlığında yer alıyor.

 

POLİTİKA VAR AMA HEDEF YOK

Görüşme sonrası yapılan açıklamaları dün yayınlanan haberimizde sizlere aktardık. Orada Başkan Kavcıoğlu “Bir kur politikamız” yok ifadesini kullandı. Biz de haberimize öyle yazdık. Bu ifade biraz garip karşılandı. Çünkü yaklaşık bir ay önce Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ekonomi Gazetesine yaptığı açıklamada, “İhracatçılar döviz kurundan boşuna şikâyet etmesinler. Optimal noktanın çok uzağında değil. Dövizdeki artış, benim enflasyon planımı bozar.” ifadelerini kullanarak esasen bir kur politikaları olduğunu dolaylı şekilde ifade etmişti. Fakat Başkan Kavcıoğlu’nun TİM görüşmesi sonrası kullandığı ifadenin düzeltildiğini daha sonra BloombergHT’de yer alan “Kavcıoğlu: Kur hedefimiz yok” başlıklı haberden öğrendik.

 

 

İHRACATÇININ MALİYET HESABI

Başkan Kavcıoğlu ve TİM Yönetiminin buluşması şu dönemde oldukça önemliydi. Çünkü ihracatçılar baskılanan döviz kurlarına karşın artan TL maliyetler yüzünden rekabet güçlerini kaybetmeye başlamışlardı. Birçok birlik başkanı bunu açıkça ifade ederken biz de önceki gün kaleme aldığımız kulis haberde Kavcıoğlu ile yapılacak görüşmede kendisine şöyle bir hesabın aktarılacağını belirtmiştik: “Diyelim 100 lira maliyet 18.5’ten 5.4 dolardı. Diğer her şey sabit kaldı diyelim. Asgari ücret arttı. Bizler de en az yüzde 40-45 zam yapacağız. Maliyet 145 lira oldu. Dolar aynı kaldı; 5.4 dolar maliyet oldu 7.8 dolar. Yüzde 44 fiyat artışını ben nasıl müşteriye sunayım? Bu maliyeti sineye çekiyoruz. Ama daha ne kadar gider bilemiyoruz. Yoksa pazar kaybederiz. Diğer yandan pariteden de darbe alıyoruz.”

 

İHRACATÇILARLA İSTİŞARE

Görüşme sonrası ihracatçılardan edindiğimiz bilgilere göre Başkan Kavcıoğlu, bütün sektör temsilcilerini tek tek dinledi. İhracatın kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı. Bir çalışma içerisinde olduklarını bu kapsamda ihracatçılarla da istişare ettiklerini dile getirdi.

 

Dünkü haberimizde şu ifadelerle bir çalışma yapıldığından söz etmiştik: “Öğrendiğimize göre ihracatçıların döviz kurlarına yönelik taleplerine kur korumalı mevduat yoluyla cevap verilebileceği ifade edildi. Henüz detayları netleşmeyen uygulamaya yönelik günlerdir çalışma yapıldığı, nihayete erdirildiğinde uygun görülürse ihracatçıya ilave nemalandırma sağlayacak bir mekanizmanın devreye alınabileceğini öğrendik.”

 

NELER YAPILABİLİR?

Anlaşılan o ki bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma için ekonomistler arasında “katlı kur” diyen de var “ihracatçıya özel kur” diyen de. Henüz kesin bir karar alınmış değil. İhracatçının kur sıkıntısını aşmak için neler yapılabilir diye çalışmalar sürüyor. Ancak böyle bir çalışmanın olduğunu farklı kaynaklardan doğrulattık. Ama çalışmanın detayına ilişkin edindiğimiz bilgileri doğrulatamadığımız için piyasalarda bir spekülasyona sebebiyet vermemek için burada kaleme almadık. Halihazırda Türkiye’de faizin ne olduğuna dair bir kafa karışıklığı var. Buna bir de döviz kuru eklenecek anlaşılan.

 

Yazarın izniyle kaynaktan yeniden yayınlandı


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

Yorum yapın