Reuters Anketi: Seçime doğru sıfır ürem görebilir miyiz?: 2022

Merhaba, 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yıl sonucunda tek hane ürem açıklamasının peşinden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kademeli indirimlerine ekimde 100 baz puanla devam etmesi bekleniyor. TCMB, ağustos ve ekimde piyasa beklentisinin aksine yüzde 80’i aşan enflasyon ve idame eden küresel sıkılaşma döngüsüne rağmen politika faizini yüzde 12’ye çekmişti. Bunun ardından dolar/TL kuru aralık 2021’de gördüğü tarihi zirveyi aşmıştı.

MB Para Politikası Kurulu (PPK) ürem kararını 20 Ekim’de açıklayacak. Reuters anketine katılan 20 ekonomistin 13’ü MB’nin bu ay siyaset faizini 100 baz puan indirmesini bekliyor. Ankete katılan bir kurum haftalık repo faizinin 50 baz puan indirilerek yüzde 11.50’ye çekileceğini tahmin ederken altı kurumsa durağan bırakılacağını öngördü.

Seçime dikkat çekildi

Türkiye’nin son para politikası kararlarının geleneksel iktisat ilkelerine bağlı olmadığını belirten Credit Suisse, bir inceleme notunda iktisat yönetiminin bu sürdürülebilir olmayan siyaset duruşunu devam ettireceğini öngördüklerini belirtti: “Geleneksel politika hareketine doğru dönüşün zamanlaması bizlere nazaran siyasal hususlara dayalı, bilhassa de 2023 ortasına kadar yapılacak olan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine.”

Anketteki medyana bakılırsa MB’nin 2023 yılının ikinci çeyreğinden itibaren faiz artışlarının başlaması umut ediliyor. Haftalık repo faizini 2023 ikinci yarısından itibaren yüzde 17-yüzde 18 seviyesine yükseltmesi bekleniyor. En yüksek tahmine nazaran 2023’ün ikinci yarısında siyaset faizi yüzde 40 seviyesine kadar yükselebilir.

Önümüzdeki yıl ikinci çeyrek bununla birlikte cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı tarih. Muhalefet ekonomide daha alışılmış politikaları benimserken iktidarsa düşük ürem ile cari açık odaklı alışılagelmedik bir siyaset izliyor.

Yıllık enflasyonda baz tesiri

Reuters anketinde enerji, ulaştırmayla gıda ve mesken kalemleri öncülüğünde yüzde 83 ile son 24 yılın zirvesine ulaşan Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) senelik bazda düşüşün aralıkta başlaması bekleniyor. Anketin medyanına göre enflasyonun sene sonucunda yüzde 72.5 seviyesine düşmesi, 2023 sonundaysa ancak yüzde 40.5 seviyesine gerilemesi öngörülüyor.

Reuters’ın toplam 23 katılımcıyla 10-14 Ekim’de düzenlemiş olduğu anketteki medyan tahminlere nazaran enflasyonda doruk noktaya son çeyrekte ulaşılmış olacak. Genel beklenti zirvenin yüzde 90 ya da sınırlı altında kasımda görülmesi.

 

diken

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın