Reuters: Erdoğan’ın seçim stratejisi dış politika hamleleriyle ekonomik krizi unutturmak: 2022

Merhaba, 

İngiliz haber ajansı Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim stratejisi olarak ekonomik krizi geri planda bırakmak için diplomatik kazanımları kullanabileceği yorumunu yapmış oldu.

İngiliz haber ajansı Reuters, önümüzdeki yıl seçimlere hazırlanan Türkiye’deki siyasi gelişmelerle ilgili geniş bir haber çözümleme yayınladı. Ajans, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın uluslararası alandaki kazanımlarını ülke arasında ekonomik krizin önüne çıkarma yönünde bir seçim stratejisi uyguladığı yorumu yapmış oldu.

Haberde, Erdoğan’ın başta tahıl koridoru anlaşması olmak suretiyle son dönemde bir takım diplomatik kazanım elde ettiği, konuşmalarında da internasyonal başarılarını özellikle vurguladığı belirtildi.

Ajans, şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna’daki tahıl ihracatı anlaşmasının doruk noktası olduğu bir dizi diplomatik kazanım, Erdoğan’a Türkiye’nin ekonomik problemlerinden bir miktar mola alma imkânı ve gelecek yıl düzenlenmesi planlanan seçimlerdeki kampanya stratejisi için bir yol haritası sunuyor.

Yaklaşık 20 senelik iktidarının en büyük meydan okuması olacakmış şeklinde şekillenen seçimlere hazırlanırken, Erdoğan küresel sahnedeki başarılarını öne çıkarıyor.”

Erdoğan’ın hafta sonucunda İzmit’te yaptığı konuşmada “Türkiye’nin siyasal, askeri, diplomatik olarak en kuvvetli periyodunu yaşamış olduğu bir süreçten geçtiğimiz için başka bir sermayeleri de zaten yok” sözlerini hatırlatan Reuters, şu yorumu yaptı:

“Uluslararası alandaki ilerleme, ülke içindeki karanlık ekonomik tablo ile karşıtlık içinde. Enflasyon yüzde 79’a çıktı ve Türk lirası, aralıktaki son döviz krizinde görülen üstün dereceli düşüklükteki seviyelere yakın seyrediyor.”

Muhalefetin Erdoğan’ın ürem indirimleri dahil alışılmadık ekonomi politikalarını bu durumdan sorumlu tuttuğunu belirten ajans, hükümet yetkilileri ile AKP’nin üst düzey üyelerinin ise cumhurbaşkanını “rakiplerinin hiçbirinin uluslararası yetkinliğine yaklaşamayacağı bir devlet adamı” olarak resmetmeye çalıştığını belirtti.

Reuters’a konuşan üst seviye bir yetkili de, “Beğenin ya da beğenmeyin, Erdoğan bir önder” dedi. Hiçbir başka uluslararası ismin en üst seviye küresel aktörlerle Erdoğan seviyesinde bir teması olmadığını savunan yetkili, “Türkiye’de onun yerine geçecek hiç bir önder yok” iddiasında bulundu.

AKP’li bir yetkili ise “Seçmen diplomasinin faydalarının farkında. Zaman vakit ekonomiden veya mültecilerden şikayet ediyorlar fakat etken bir Türkiye’nin devamı için Erdoğan’a oy verecekler” dedi.

Kısa Dalga

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın