Reuters: Türkiye, Suriye’deki muhaliflerin çatışmasını tatil etmek için asker gönderdi: 2022

Merhaba, 

Reuters’ın aktardığına bakılırsa Türkiye, Suriye Cumhurbaşkanı Başar Esad yönetimine karşı mücadele eden silahlı gruplar arasındaki çatışmaları bastırmak için Suriye’nin şimal batısına asker konuşlandırdı.

Reuters’a konuşan muhalif kaynaklar ve adabı muaşeret tanıklarının verdiği bilgiye nazaran Türkiye tankları ve zırhlı araçları dün, El Kaide kökenli Hayat Tahrir el Şam’ın (HTŞ) Ankara’nın desteklediği muhalif gruplardan aldığı Kafr Jana yakınlarındaki noktalara yerleştirildi.

Geçen hafta bölgede çıkan çatışmaların arkasından, cumartesi çatışmaları sonlandıracak anlaşmaya varılmış ancak bu antak kalma bigün sürmüştü. Habere göre Türk ordusu ve güvenlik birimleri sulh anlaşması koşullarının uygulanması için tarafları yeniden masaya döndürmeye çalışıyor.

Her iki tarafla de temaslarda bulunan eski bir karşıcılık yetkilisi Waiel Olwan Reuters’a “Türkiye çatışmaları sonlandırmak, Tahrir el Şam’ın ilerlemesine son vermek ve tarafları sulh anlaşması koşullarını icra etmek için masaya döndürmek için olaya müdahale etti” dedi.

Suriye’nin kuzeyinde HTŞ güç kazanıyor

Suriye’nin kuzey batısında muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde cihatçı militanlar ve nispeten milliyetçi gruplar arasında ideolojik farklılıklardan ötürü gerginlik artıyor.

Türkiye, HTŞ’nin isyancıların elinde bulunan bölgelerdeki kontrolünü artırmasından ve çatışmalardan kaçan 3 milyon Suriyeli’nin yaşamış olduğu bölgeye Rusya’nın taarruz düzenlemesinin önünün açılmasından kaygı duyuyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, yaklaşık bir hafta süren çatışmalarda 48 silahlı muhalif ve 10 sivilin yaşamını kaybettiğini duyurdu. Gözlemevi, ölenlerden 28’inin El Kaide’nin eski Suriye kolu El Nusra Cephesi’nden kopan HTŞ örgütünün üyesi olduğunu belirtti.

DW Türkçe’nin aktardığına bakılırsa, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, HTŞ’nin muhalif gruplar arasındaki son iktidar mücadelesini ve bu kapsamdaki çatışmaları da bölgedeki nüfuzunu çoğaltmak için kullandığını öne sürdü.

HTŞ’nin bu hamlesine Türkiye tarafınca da ‘yeşil ışık yakıldığını’ iddia eden Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, “Heyet Tahrir Şam, Türkiye’nin rızası olmadan bölgeye girmezdi” dedi.

AFP’ye konuşan Suraj el Din el Şami isimli bir muhalif sözcü de şunları öne sürdü: “Şu ana kadar Türkiye’den resmi ve açık bir duruş yok. Bu, onayladığını izah edebilir. Belki de Türkiye onaylamıyor fakat oldubittiye getiriyor.”

Azez’e aşama kaydediyor

Reuters’ın haberine bakılırsa bölge sakinleri HTŞ’nin Türkiye destekli muhaliflerin kurduğu yönetimin yönetimsel merkezi olan stratejik sınır kenti Azez’i ele geçirmeye çalışmasından kaygı ediyor.

Reuters’a konuşan muhalifler, HTŞ’nin Azez kentine birkaç kilometre uzağına kadar ilerlediğini iddia etti.

HTŞ’yle çatışan koalisyondan üst seviye bir yetkili, Azez’in ele geçirilmesine yönelik olası saldırıları püskürtmek için kentin çevresindeki mevzilerini güçlendirdiklerini ifade etti.

Amerika, HTŞ’nin ‘Halep vilayetinin kuzeyine doğru ilerleyişinden duyduğu endişeyi’ dile getirdi. ABD’nin Şam Büyükelçiliğinin Twitter hesabından meydana getirilen açıklamada, “HTŞ güçleri bölgeden derhal çekilmeli” dendi.

Batılı haber alma kaynakları ve muhalifler, HTŞ’nin uzun zamandır Suriye’nin şimal bölgelerindeki ekonomik ve güvenlik rolünü İdlib’in ötesine taşımayı hedeflediğini belirtiyor.

Bu kaynaklara göre HTŞ lideri Ebu Muhammed el Culani şu an İdlib’de amme hizmetlerini görece müessir şekilde meydana getiren sivil yönetimi öteki bölgelere doğru genişleterek El Kaide kökenli grubun militan imajını silmek istiyor.

El Culani, 2016 yılında El Nusra lideriyken El Kaide’yle bağlarını kopardığını duyurduktan sonrasında 2017’de bazı daha minik Suriyeli muhalif grupları da dahil ederek Heyet Tahrir Şam’ı kurdu. Ancak hala Birleşmiş Milletler’in (BM) yaptırım sıralamasında yer alan HTŞ, Türkiye ve ABD dâhil birçok ülke tarafınca da ‘terör örgütü’ olarak kabul ediliyor.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın