Roubini uyardı: Yumuşak durgunluk beklentileri tamamen hayal!: 2022

Merhaba, 

Ekonomist Nouriel Roubini, ürem oranları arttıkça ve ekonomiye yüksek borç yükleri eklendikçe Amerika’nin derin bir durgunlukla yüz yüze olduğunu söyledi.  Yumuşak bir durgunluk bekleyenleri “hayal görenler” olarak nitelendirdi.

Roubini Bloomberg TV’de yaptığı açıklamada, “Ciddi bir durgunluk, ciddi bir borç ve finansal kriz yaşamamız için birçok niçin var. Bunun kısa ve sığ olacağı fikri tamamen yanıltıcı” dedi.

Roubini’nin bahsetmiş olduğu nedenler içinde, pandeminin arkasından tarihsel olarak yüksek borç oranları var. Özellikle bazı alt sektörlerde olduğu gibi gelişmiş ekonomiler için halen yükselmeye devam eden borcun faizler de yükseldikçe getireceği yükten bahsetti.

Bunun, durgun büyüme ve stagflasyon olarak bilinen yüksek enflasyonun kombinasyonuna rağmen borç oranının düşük olduğu 1970’lerden farklı bulunduğunu söylemiş oldu. Ülkenin borcu, 2008 mali krizinden bu yana şişti. Bunu kredi sıkışıklığı ve talep şoku sebebiyle düşük enflasyon yada deflasyon izledi.

“Bu defa, tarihsel olarak yüksek olan stagflasyoner olumsuz toplam arz şoklarımız ve borç oranlarımız var. Önceki durgunluklarda, son ikisi benzer biçimde, büyük parasal ve mali genişleme yaşadık. Bu sefer para politikasını sıkılaştırarak resesyona giriyoruz. Mali alanımız yok” diyor Roubini.

Yükselen faiz oranlarının ekonomiyi resesyona sürükleyeceği endişesi, Fed’in son kırk senenin en yüksek enflasyonunu düşürmek için para politikasını agresif bir halde sıkılaştırmasıyla tırmanıyor. Fed Başkanı Jerome Powell, fiyat istikrarını yine sağlayamamanın, ABD’yi ülkenin kaçınabileceği bir resesyona itmekten “daha büyük bir hata” olacağını söyledi.

Powell ve meslektaşlarının, haziran ayında 1994’ten bu yana en fazla ürem artırımının peşinden bu hafta 75 baz puanlık bir artışı daha onaylamaları planlanıyor. Politika yapıcıların da önümüzdeki aylarda yüksek adımlarla hareket etmeye devam etme niyetlerinin sinyalini vermeleri umut ediliyor.

Roubini, “Bu sefer, stagflasyon ve ciddi bir borç krizinin bir araya gelmesiyle karşı karşıyayız. Yani 70’lerden ve Küresel Finansal Kriz sonrasından daha fena olabilir” diyor.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın