Rusya, Ethereum tabanlı kripto para geliştiriyor…: 2022

Merhaba, 

BTCHaber TV yaptığı yayınlarla Türk kripto ve finans piyasalarına fer tutmaya devam ediyor. Kıvılcım Harika Ertunç’un moderatörlüğünde gerçekleşen canlı yayında Ekonomist Tunç Şatıroğlu finans piyasalarındaki son gelişmelerle birlikte gündemi değerlendirdi ve analizlerini paylaştı. Programda; Dogecoin’in yine en büyük kripto birimlerinden olması, Rusya’nın Ethereum tabanlı kripto para hamlesi ve MicroStrategy’nin yeni Bitcoin alımı şeklinde birçok konu ele alındı.

Kripto para ve blokzincir ile ilgili son olarak haberleri okurlarıyla buluşturan BTCHaberin YouTube kanalı BTCHaber TV, yapmış olduğu yayınlarla kripto para, blockchain ve küresel ekonomideki gelişimleri seyircileriyle bir araya getiriyor. Bu hafta gösterilen programda; Avalanche ağındaki flash loan saldırısı, Ethereum Merge dönemi ve stablecoin muamele hacminde yaşanan artış gibi gündem maddeleri ele alındı. Kıvılcım Harika Ertunç’un moderasyonundaki yayında Ekonomist Tunç Şatıroğlu, gündem değerlendirmelerinin yanı sıra piyasalara dair analizlerini paylaştı.

Dogecoin yeniden en büyük kripto para birimleri içinde

Dogecoin piyasa değeri ile Polkadot’u (DOT) geride bıraktı ve en değerli kripto para birimleri listesinde 10’unculuğa geri döndü. Verilere bakıldığında iki kripto para birimi Dogecoin (DOGE) ve Polkadot (DOT) arasındaki kıymet farkı ortalama 2,3 milyar dolar olduğu görülüyor.

Rusya, Ethereum tabanlı kripto para geliştiriyor

Bir süredir kripto para sanayisine müspet yaklaşan Rusya, 2023’te internasyonal ödemelerde kripto paraların kullanımına başlayacağını açıklamıştı. Bu kere ise Ethereum tabanlı bir kripto para geliştireceği belirtildi. Geliştiriciler, Rusların küresel borsalara erişimini iyileştirebilecek ve sınır ötesi ödemeler için kullanılabilecek bir “kripto para birimi” üstünde çalışıyor. Projenin peşinde yer alan DeFi platformu Indefibank, token’ın milli itibari paraya sabitleneceğini sadece devlet tarafından oluşturulacak dijital rubleden bağımsız olacağını deklare etti.

Colorado’da vergiler artık Bitcoin ile ödenebilecek

Kripto para birimleri hükümetler tarafından benimsenmeye devam ediyor. Amerika’nin Colarado eyaleti Bitcoin ile vergi ödeme periyodunu başlattı. Colarado Valisi Jared Polis, yapmış olduğu açıklamada, Colorado’da kripto para birimleri ile vergi ödemelerinin gerçekleştirilebileceğini belirtti.

MicroStrategy 6 milyon dolara 301 Bitcoin daha aldı

Yaptığı Bitcoin (BTC) alımlarıyla adından sıkça laf ettiren şirketlerin başında MicroStrategy geliyor. Son olarak şirket, bu alımlarına bir yenisini daha ekledi. Yayınlanan resmi SEC belgelerine göre, MicroStrategy, 6 milyon dolar karşılığında 301 Bitcoin (BTC) daha satın aldı. Şirket bu son satın alım beraber kasasındaki Bitcoin sayısını da 130.000’in üstüne çıkarmış oldu.

BigCommerce, kripto para ödemelerini kabul edecek

Kripto paraların kullanım alanı genişlemeye başladı. Birçok firma bunu fırsat olarak görüp kripto paralarla ödeme yapılmasını sağlıyor. Paralel olarak kriptoya ilgi de artmış oluyor. Son olarak büyük e-ticaret platformu BigCommerce, iki kripto ödeme hizmeti olan BitPay ve CoinPayments ile antak kalma sağladı. Şirket böylece kripto para ödemelerini kabul edebilecek.

Ekonomist Tunç Şatıroğlu, piyasalar ve kripto paralar ile alakalı analizlerini ise şu şekilde paylaşıyor:

Piyasalar analizi

Piyasalar birbiriyle oldukça bağlantılı. Örneğin, Amerikan borsasındaki hareketler kripto parayla ilgili, Amerika’daki faizler altın ve gümüşle ilgili. Burada yatırımcının birazcık daha global bakabiliyor olması lazım. Şimdi burada asıl belirleyici olan Amerikan Merkez Bankası’nın, yani Fed’in ne yapacağı. Aslında geçtiğimiz dönemde orada enflasyonda bir düşüş olmuştu. Temmuz ayı enflasyonunun düşük bulunduğunu ağustosta görmüştük. Eylül ayında da ağustos enflasyonunun düşük çıkmasını bekliyorduk fakat öyle olmadı. Burada da temel sebep kiralardaki artışın diğer kalemlerin üstünde olmasıydı. Fakat şu şekilde bir vaziyet var. Ağustos ayında emtia fiyatlarında yukarı yönlü bir tepki gördük. Petrol fiyatında da biraz yatay bir hareket vardı. Oysa şimdi Eylül ayında emtia fiyatlarının yeniden gerilediğini görüyoruz. Hakeza petrol fiyatı da aynı biçimde. Yani bir yol kazası olmuş olabilir.

Kripto para piyasasının bugünlerde kendine has bir hikayesi olabilir. Çünkü Ripple davası artık bitiyor. Yani burada dava uzamayacak. İki tarafta bu biçimde anlaştı ve mahkemeye yazılı olarak savunmalarını sundu. Artık hakim bir karar verecek. Hakim karar verilmiş olduğu zaman da bu iş bitecek. Yani böyle uzun duruşmalar falan olmayacak.

Bitcoin (BTC) analizi

Bitcoin (BTC) 19.600 dolar ile 18.600 dolar seviyeleri arasında bir yerlerde bu gidip geliyor. Fed’in atacağı ılımlı adımlarla beraber ilk etapta 20.500 dolar seviyelerine gelebiliriz. Bundan sonra da 22.600 dolar seviyeleri var. Oraya kadarki süreç de yeniden belgisiz bir süreç oluyor fakat piyasanın tamamında bir ralli gördüğümüz vakit ister istemez burada da bir yükseliş olacaktır. Fed’den ılımlı adımlar gelmediği takdirde de 18.600 dolar seviyeleri ve hatta aşağıdaki 17.740 dolar seviyesi görülebilir. Çünkü piyasa oldukça gergin durumda.

Ethereum (ETH) analizi

Negatif bir haber olması niteliğinde Ethereum’un da (ETH) 1.250 dolar seviyelerine kadar gerilemesi olası. Pozitif bir haber gelirse de 1.485 dolar seviyelerine hızlı bir halde gelebilir. Ayrıca Merge de gerçekleşti. Birçok kişi fiyatta hareketlilik bekliyordu ama bu yaşanmadı. Ben hep söylüyorum. Herkesin bildiği bir şeyden para kazanamazsınız. Yani onu hepimiz biliyorsa esasen piyasada fiyatlanmış oluyor. Örneğin, Ripple (XRP) davası bitecek fakat nasıl bitecek bilmiyoruz. Pozitif sonuçlanırsa örneğin ondan para kazanılabilir.

Ripple (XRP) analizi

Ripple’ın (XRP) 0,38 dolar direncini 16 Eylül’den itibaren süratli bir halde gelip üzerine çıktığını görüyoruz. Şimdi orada bekliyor. Yani direncin tepesine kadar geldi buradan artık haberi bekliyor. Ripple (XRP) buraya 0,78 dolar seviyelerinden geldi. Davayı kazanması niteliğinde da yeniden oraya kadar gidebilir. Bunlar olmadık şeyler değildir.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın