Rusya, Ukrayna’ya ek askeri yardım kararı alan ABD’yi uyardı: Doğrudan çatışma riski artıyor: 2022

Merhaba, 

BBC Türkçe’nin haberine göre Rusya, ABD’nin Ukrayna’ya ilave askeri yardım gönderme kararının “Rusya ile Batı arasında doğrudan çatışma tehlikesini” artıracağı uyarısında bulundu.

Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoli Antonov, bunun Rusya’ya “açık bir tehdit” bulunduğunu söylemiş oldu.

ABD’yi savaşa müdahil olmakla suçlayan Antonov, “Washington’ı oldukça ciddi sonuçlara yol açabilecek kışkırtıcı eylemlerine son vermeye çağırıyoruz” dedi.

Amerika Savunma Bakanlığı Salı günü Ukrayna’ya 625 milyon dolarlık ilave askeri yardımda bulunacağını açıklamıştı.

Amerika, Rus işgalinin başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya yaklaşık 17 milyar dolar askeri yardım taahhüdünde bulunmuş oldu.

Amerika silahlarının Ukrayna’nın Rusya’nın işgal ettiği yerleri geri almak için başlattığı son harekatta önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Peskov: Çekildiğimiz yerleri geri alacağız

Ukrayna ordusu, Rusya’nın geçen hafta ilhak etmiş olduğu bütün bölgelerde önemli askeri kazanımlar elde ettiğini açıklarken, Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, şu anda çekilmekte oldukları toprakları geri alacaklarını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov “Bu yerler geri alınacak ve sonsuza kadar Rusya’nın olacak” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Ukrayna’nın Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin resmen ilhak ettiklerini açıklamıştı.

Ukrayna’nın doğusu ve güneyindeki bu bölgelerde dört bölgede meydana getirilen tartışmalı referandumlarda büyük çoğunluk Rusya’ya katılma yönünde oy kullanmıştı.

Ukrayna ordusu, birliklerin ülkenin güneyinde Dinyeper Nehri’nin batısında ilerlemeye devam ettiğini ve kuzey-batıda mevzilerini güçlendirdiğini duyurdu. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ordunun özellikle Herson’da mühim ilerleme kaydettiğini söyledi.

Geri alınan topraklar içinde Herson bölgesinde stratejik öneme sahip olduğu söylenen bir köyün de bulunmuş olduğu ve buraya yeniden Ukrayna bayrağı çekilmiş olduğu belirtiliyor.

Luhansk bölgesinin idari sorumlusu Serhiy Haidai Telegram’daki mesajında Luhansk’ta ilerleme sağladıklarını belirterek “Luhansk’ın işgalden arındırılması süreci başladı” dedi.

Ukrayna ordusu, hafta nihayetinde Donetsk’teki Lyman kasabasını geri almıştı.

Rusya ordusu da Ukrayna’daki saldırılarını sürdürüyor.

Ukraynalı yetkililer başkent Kiev’in güneybatısındaki bir kasabanın patlayıcı yüklü drone’larla hedef alındığını ve bir kişinin yaralandığını deklare etti.

Zaporijya dahil başka bölgelerde de saldırıların devam etmiş olduğu haber veriliyor.

AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar

Rusya’nın Ukrayna’nın dört bölgesini ilhak etmesi sonrası Avrupa Birliği ülkeleri Rusya’ya uygulanacak bir dizi ek yaptırım üzerinde uzlaştı.

BBC Brüksel muhabiri Jessica Parker, AB büyükelçilerinin sekiz maddelik yeni yaptırım paketinin, yeni ihracat sınırlamaları ve ithalat yasaklarını kapsamasının beklendiğini söylüyor.

Parker, paketin ek olarak AB’nin yaptırım kriterlerinin genişletilmesini ve G7 ülkelerinin Rus petrolüne tavan fiyat uygulama sonucuna uyum düzenlemeleri içereceğini belirtiyor.

BBC Türkçe

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın