SABAH Raporu:  BİST-100’de doğrultu yukarı, TL baskı altında: 2022

Merhaba, 

BIST 100: Endekste yukarı yönlü bir başlangıç bekliyoruz. 2543’ün üstünde 2565 hedef mukavemet olarak izlenebilir. 2497 desteği üstünde kısa vadeli görünüm olumlu. Mevcut trade pozisyonlarının korunmasını ve trade fırsatlarının değerlendirilmesini öneriyoruz…

 

TL Bonolar: İçeride tahvil-bono faizleri sınırlı yükseliş gösterdi. Ancak bankaların tahvil alımları genel hatlarıyla faizleri baskılıyor. Gösterge tahvil faizinde %21,70, 10 yıllık tahvilde ise %17 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir…

 

USD/TL: Dolar kuru kısa vadeli yükselen trendde hareket devam ediyor. 17,44 desteğinin üzerinde TL’de baskılı seyir korunuyor. 18 seviyesi psikolojik direnç olarak izlenebilir…

 

EUR/USD: Parite dolar lehine hareketle 1,02’nin üstünde kalıcı olamadı. Fed’in faiz sonucu öncesinde 1,0280 olan ana direncine doğru güç yitirilmesine uğrayabilir. 1,0120 desteğinin altında 1,00 seviyesine doğru yönelim gösterebilir…

 

Günün Öne Çıkanları:

 

  • Fed ürem kararını açıklayacak, Başkan Powell basın toplantısı gerçekleştirecek…
  • İçeride 2Ç bilanço sezonu kapsamında AKBNK ve TAVHL finansallarını açıklayacak…
  • Amerika’de 2Ç süreci için Facebook’un kârı takip edilecek…
  • Amerika veri takviminde; dayanıklı mal siparişleri ve bekleyen konut satışları verileri öne çıkıyor…

 

 

 

Fed minimum 75 baz puan ürem artırımı  yapacak

 

İçeride 2Ç bilanço sezonu, ABD tarafında ise Fed’in bu akşamki faiz kararının yanı sıra kar periyodu ile haftanın gündemi yoğun. Fed’in 75 baz puanlık ürem artırımına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumda siyaset faiz payı %2,25-%2,50 aralığına yükseliyor olacak. Son dönemde 100 baz puan ürem artırımının da azınlık olsa da dillendirildiğini belirtelim. 75 baz puanlık artırım büyük ölçüde fiyatlamaların içinde olduğu için olası bu durumda piyasalar negatif bir tepki göstermeyebilir. Fed’den ürem artırım miktarının yanı sıra, önümüzdeki dönem için para politikasının devamına yönelik tonlama etken olacaktır.

 

 

Borsa kuvvetli, Türkiye CDS’i yine terfi etti

 

2565 seviyesine yönelen BIST 100 Endeksi mukavemet ile karşılaştı. Bu sabah endeksin yukarı yönlü başlangıç yapmasını bekliyoruz. 2Ç bilanço periyodu pay bazında hareketliliğe neden olacaktır. Öte taraftan Fed’in ürem sonucu öncesinde gün içerinde volatil seyir görebiliriz. 2543’ün üzerinde 2565 hedef direnç olarak izlenebilir. 2497 desteği üstünde kısa vadeli manzara olumlu. Mevcut trade pozisyonlarının korunmasını ve trade fırsatlarının değerlendirilmesini öneriyoruz.

 

İçeride tahvil-bono faizleri günlük bazda kısmi yükseliş gösterdi. Ancak son dönemde TCMB’nin daha önce güvence politikasında yaptığı değişim ile beraber bankaların tahvil alımları içeride tahvil faizlerini baskılıyor. Gösterge tahvil faizinde %21,70, 10 yıllık tahvilde ise %17 mukavemet seviyeleri olarak takip edilebilir. ABD 10 senelik tahvil faizi %2,81 seviyesine yukarı reaksiyon gösterdi. Öte yandan Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 879 seviyesine yükseldi.

 

EUR/USD, Fed’in ürem sonucu öncesinde dolar lehine hareketle 1,0120 desteğine doğru geri çekildi. 1,0120’nin altında 1,00 seviyesine doğru yönelim gösterebilir. Toplantı öncesi 1,0280 olan ana direncine doğru güç yitirilmesine uğrayabilir. Dolar kuru kısa vadeli yükselen trendde hareket devam ediyor. 17,44 desteğinin üzerinde TL’de baskılı seyir korunuyor. 18 psikolojik direnme konumunda iken, bu seviyenin altında kalınması TL’de baskının artmaması açısından öne çıkıyor.

 

 

 

Petrolde dalgalı, trendsiz seyir

Petrol fiyatları yukarı yönlü reaksiyon denemelerinde güç yitirilmesine uğruyor. Brent petrol yeniden 100 dolar seviyesinin altına yöneldi. 95,60 dolar destek konumunda. 102,40 dolar ise direnme seviyesidir.

Altın onsta 1681 dolar kısa vadeli dip seviye olarak takip edilebilir. Ancak Fed’in ürem kararı öncesinde direnç seviyelerine yükselişlerde güç kaybettiğini görebiliriz. Kısa vadeli görünümün güçlenmesi için 1745 dolar direncinin aşılması gerekiyor. Gram altında 950 TL desteği üzerinde görünüm olumlu. 970 TL ilk planda destek, 1000 TL ise hedef direnç olarak izlenebilir.

 

BIST 100 Endeksi’nde kısa vadeli görünüm müspet. Ağırlıklı olarak tahvil-bono ile Eurobond yatırımı yaparak belli miktarda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir.

 

 

QNB Finansbank Günlük Bülteni

 

Cüneyt Akman: Dolar FED Kararı Sonrası Uçacak Mı?

 

Gedik Yatırım Strateji:   Risk iştahı düşük, TL’de kıymet kaybı olası

 

 ANALİZ:  Piyasalar Fed’i Bekliyor

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın