SABAH Yorumu:  Endeks 4000 seviyesinin üzerinde güçleniyor: 2022

Merhaba, 

Endeks 4000 seviyesinin üzerinde güçleniyor. Banka hisselerindeki baskıya karşın BIST30 dışındaki Şirketlerde alıcıların devam ettiğini izliyoruz. Dün SAHOL, MGROS ve TCELL finansalları beklenenin üzerinde geldi. Bugün bu hisselerdeki seyir endeksi pozitif yönde etkileyebilir. Diğer yandan endeksin geldiği 4100-4200 bölgeleri önemli direnme seviyelerinde. Bu seviyeleri geçmesi niteliğinde endeksteki yükselişin önü 4600 seviyesine kadar açılabilir. Buna karşın endeksin bu seviyelerde takılması durumunda ise kar satışlarını görebiliriz. Daha kuvvetli endeks için Bankacılık endeksinde tepki gelmesi lüzumlu. Bugün ABD Tarımdışı istihdam verisi izlenecek.

 

 

“Asya borsalarına Çin desteği”

 

Küresel piyasalar Fed’in faiz artırımının resesyona yol açabileceği beklentisiyle birlikte haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor. Çin tarafında ise ülkenin sıfır olay politikasını terk edeceğine yönelik vurgunculuk ve Hong Kong teknoloji firmalarının sağlamış olduğu destekle olumlu seyir var.

 

Japonya’da endeks 2% civarında gerilerken, Hong Kong’da yükseliş 5,7%’ye ulaştı. Çin’de ise 2%’nin üzerinde olumlu seyir görüldü. Amerika endeks vadelileri karışık bir seyir izliyor. Amerika 10 yıllık tahvil faizi 4,13% bölgesinde fiyatlanıyor. Dolar endeksi dün yaşadığı yükseliş sonrası sınırlı geri istifa yaşadı.

 

ABD: “Tarım dışı istihdam: Faiz baskısının sürmesi bekleniyor”

 

Her ne kadar anketlere dayalı çalışmalar ürem artışları sonrasında işletmelerin satış fiyatları tahminlerini düşürse de, aynı vaziyet istihdamda da ivme yitirilmesine yol açıyor. İstihdam sayısı pandemi öncesi seviyeleri nerede ise yakalarken, çok kuvvetli artışlarla bu döneme gelindi. Piyasanın soğuması için uygulanan faiz adımları ise işverenlerin daha temkinli davranmasına neden oluyor.

 

 

 

Amerika’de özellikle hizmet sektöründe çalışanların da seçiciliğinin azaldığı görülmüştü. Eylül ayında hizmet sektöründe daha azca ücretli işlerin daha oldukca tercih edilmiş olduğu bunu gösteriyor.

 

Tarım dışı istihdam verisi ile birlikte yaklaşık saatlik hasılatlar ve işsizlik oranı verileri de açıklanacak. Ortalama saatlik hasılatlar tüketim eğilimi ve fiyat beklentileri için ipucu sağladığından yakından takip ediliyor. İşsizlik oranı ise düşük seyretmeye devam etmiş olduğu için şimdilik risk faktörü olarak değerlendirilmiyor.

 

“Durgunluk döneminde bilanço sezonu sürüyor”

 

Amerika ekonomisinin teknik olarak resesyona girmesine rağmen agresif ürem artırımları devam ediyor. Piyasa ekonominin sağlıklı işleyişine ait ipuçları ararken, bir taraftan da şirketlerin faiz kararları ile mevcut ekonomik koşullardan ne vakit ve ne ölçüde etkilenebileceği merak ediliyor. Bu nedenle ABD’de üçüncü çeyreğe ilişik bilanço sezonu yakından takip edilecek.

 

ŞİRKET HABERLERİ

 

TCELL: Kıbrıs Telekom, ihalede 700 MHz, 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz ve 3600 MHz frekanslarında toplam 247 MHz bant genişliğine 16.462.780 ABD Doları + KDV teklif vererek 4G lisansını 18 yıl, 5G lisansını ise 20 yıl süreli olarak almaya hak kazandı.

 

KOZAL: Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Himmetdede Altın Madeni İşletmesi’ne yakın mesafede bulunan, Yurt İçi yerleşik kişiye ait ruhsat sahasının, Şirketimize dönemi için ön antak kalma yapılmış ve devir işlemleri için Maden Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne (MAPEG) başvurulmuş olup, devir sonrası devir bedeli ve diğer hususlar açıklanacaktır.

 

OTKAR: Birleşik Arap Emirlikleri’nde etkinlik gösteren bağlı ortaklığımız Otokar Land Systems Limited (Otokar LS) ile, Otokar LS’nin %49 oranında pay sahibi olduğu Al Jasoor Heavy Vehicles Industry LLC (Al Jasoor) içinde  yedek parça satışını içeren ortalama 49 milyon USD ücretinde bir sözleşme imzalanmıştır.

 

SMRTG: Şirketimizin GOSB Tembelova Alanı, Cadde 3200 N3207 Gebze / KOCAELİ adresinde bulunan ve 01.07.2021 – 30.06.2022 tarihleri içinde 7.818.045,00 kWh elektrik tüketimi gerçekleştirmiş olan fabrikamızın elektrik enerjisi ihtiyacını mahsuplaştırmak amacıyla, Smart Holding A.Ş.’ye ilişkin Kahramanmaraş İli, Pazarcık İlçesi, Yukarımülk mah/köyü, 128 ada 35 parsel no’lu arazide, 4662,9 kWp gücünde Güneş Enerji Santrali kurabilmek adına Kahramanmaraş Valiliği’ne sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 16. Maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ait ÇED dönemi başlamıştır.

 

 

Kaan Kutsar, GCM Yatırım

 

FÖŞ ve Erda Gerçek:  Küresel finansal istikrar tehdit altında. Alman mucizesi bitti mi?

 

FÖŞ anlattı:  Borsa İstanbul: Tehlike mi, Fırsat mı?

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın