Sabancı Holding, ilk 6 aylık dönemde kombine satışlarını yüzde 162 artırdı: 2022

Merhaba, 

2022 yılının ilk yarısına ilişkin finansal neticelerini açıklayan Sabancı Holding, ilk 6 aylık dönemde kombine satışlarını yüzde 162 artışla 165 milyar TL seviyesine yükseltti. Aynı dönemde 6,4 milyar TL kombine yatırım icra eden Sabancı Holding’in altı aylık konsolide net kârı ise 16,3 milyar TL oldu.

Konuyla alakalı değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Sabancı Topluluğu olarak, küresel çapta yaşanan belirsizlikler ve bu belirsizliklerin getirdiği zorlu koşullara rağmen, sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeyi pusula kabul ederek yolumuza güçlü bir halde devam ediyoruz. Fiziki sınırların gün geçtikçe ortadan kalktığı dünyada, ortaya koyduğumuz ‘yeni ekonomi’ odaklı gelişme stratejimiz, “Dünya’nın Sabancı’sı” yaklaşımımızın en mühim itici gücü konumunda” ifadelerini kullandı.

“YENİ EKONOMİ ODAĞIMIZLA DİJİTAL YATIRIMLARIMIZA DEVAM ETTİK”

Yeni iktisat odaklı gelişme stratejilerinin olmazsa olmaz unsuru olan dijital teknolojiler alanında 2022 yılında önemli yatırımları hayata geçirdiklerini söyleyen Cenk Alper, “Siber güvenlik alanında bilhassa operasyonel teknolojiler konusunda dünyanın önde gelen startuplarından birisi olan Radiflow ve veri odaklı dijital marketing alanında faaliyet yayınlayan SEM şirketlerine yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Öte yandan Sabancı Holding Kurumsal Girişim Sermayesi Fonu aracılığıyla, bulut teknolojileri şirketi Bulutistan ve suni zekâ odaklı akıllı asistan hizmetleri mevzusunda uzmanlaşmış Zack.Ai ile son olarak dijital esenlik alanında yapay zekâ tabanlı rahatsızlık yönetimi ve telesağlık hizmeti platformu geliştiren Albert Health’e yatırımımızı da geçtiğimiz aylarda tamamladık. Diğer taraftan SabancıDx ve Sabancı Üniversitesi, veri odağıyla ürünleşme ve globalleşme amacıyla kurmuş oldukları Mükemmeliyet Merkezi ile dijital dönüşümde liderliğimizi daha da pekiştirmemize destek olacak” dedi.

Enerji ve iklim teknolojileri, araç-gereç teknolojileri ve dijital teknolojilerin oluşturduğu ‘yeni ekonomi’nin, yatırımları ve gelirleri içerisindeki payının her geçen gün arttığını belirten Cenk Alper, şu şekilde devam etti: “Sanayi Grubu şirketimiz Kordsa, araç-gereç teknolojilerinin Avrupa’daki en güçlü temsilcileri içinde yer alan Microtex Composites şirketinin çoğunluk hisselerini satın aldı. Brisa aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz Arvento satın almasının tamamlanmasıyla beraber Topluluk şirketlerimiz arasında sinerji çalışmalarına başladık, veriden kıymet yaratma odağımızı pekiştirdik. Yapı Malzemeleri iş kolumuzda, Çimsa’nın büyüme ve katma kıymetli ürün gamını genişletme hedefleri doğrultusunda Mersin fabrikamızda toplam 45 milyon dolarlık CAC (Kalsiyum Alüminat Çimento) kapasite artırım yatırımı için harekete geçtik. Enerji iş kolumuzda Enerjisa, Eşarj şirketi ile Türkiye’nin en büyük ve en hızlı elektrikli şarj istasyon ağını 300 milyon TL yatırım ile ikiye katlayacak. Yenilenebilir enerji üretimi konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2025 yılında 565 MW’lık yatırımın tamamlanması ile beraber, yenilenebilir enerjinin, toplam enerji üretimindeki hali hazırda %44 olan oranı %51’e ulaşacak. Bu kapsamda, Türkiye’de, önümüzdeki dört yılda yapılacak her üç rüzgâr ve güneş santralinden birini Enerjisa Üretim gerçekleştirecek. Bununla beraber, Topluluğumuz bünyesindeki sürdürülebilirlik uygulamalarının kapsamını da her geçen gün genişletiyoruz. Topluluğumuzda yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik kullanımı son dönemde %116 arttı. Uluslararası rating ajansı Refinitiv’de dünya çapında 60 yatırım holdingi arasında ÇSY puanlamasında birinci olduk.”

Sabancı Topluluğu bünyesinde yatırımlarına devam ederken, Türkiye ekonomisine desteklerini de aralıksız sürdürdüklerini vurgulayan Cenk Alper laflarına şu şekilde devam etti: “Akbank, 2022’nin ilk yarısında ekonomimize sağladığı kredi desteğini, 517 milyar TL’si nakdi olmak üzere, toplam 639 milyar TL seviyesine çıkardı. Aksigorta’da ise 1 milyar TL’lik kapital artırımı kararıyla bir taraftan şirketimizin bilanço yapısını daha da güçlendirirken diğer taraftan da Türkiye ekonomisi ve sigortacılık sektörüne olan güvenimizi pekiştirdik.”

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın