Sabotaj mı? Rus kontrolündeki doğalgaz boru hattında İsveç ve Norveç civarında sızıntı: 2022

Merhaba, 

İsveç Ulusal Denizcilik Kurumu, Rusya’ya ait “Kuzey Akım1” boru hattında İsveç ve Danimarka kara sularında iki gaz sızıntısı bulunduğunu deklare etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, basın toplantısında, Kuzey Akım 1 gaz boru hattındaki sızıntı ve sabotaj ihtimali ile ilgili bir soru üzerine “Şu anda hiç bir seçeneği dışlamıyoruz.” dedi.  Kremlin’in bu gelişmeden kaygı duyduğunu belirten Peskov, bütün kıtanın enerji güvenliğini ilgilendirdiği için süratli bir şekilde bir tahkikat yürütülmesi icap ettiğini bildirdi.

Peskov, “Bu harbiden kaygı verici bir gelişme, Danimarka ekonomik bölgesinde boru hattında nedeni anlaşılamayan bir zarardan bahsediyoruz. Bu bütün kıtanın enerji güvenliğini ilgilendiren bir konu.” dedi.  Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2’nin yürütücü firması Nord Stream AG’den dün yapılan açıklamada, her iki hatta da basıncın mühim miktarda düştüğü bildirilmişti.

Dün de “Kuzey Akım2” boru hattında bir sızıntı olduğu duyurulmuştu.

AB Komisyonu: Enerji arz güvenliğini etkilemez

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ise, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarındaki sızıntıları yakından izlediklerini; şimdilik bu durumun enerji arz güvenliğini etkilemediğini bildirdi.

İsveç’in Ulusal Sismik Ağı, Kuzey Akım boru hatlarında iki güçlü su altı patlaması meydana geldiğini söylüyor. Patlamalardan biri 2,3 Deprem büyüklüğünde oluşturdu.
Reuters, Euronews

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın