”Sahadaki CHP” anketleri etkiledi: Elazığ, Erzurum, Sakarya, Diyarbakır, Van, Kayseri…: 2022

Merhaba, 

BUPAR Araştırma’nın yaz süresince her toplantı sonrası illerde ölçüm yaptığını belirten Mollaveisoğlu, “Bu illerde oy oranlarının iki ile üç kat arasında arttığı görülüyor. Örneğin, CHP’nin yüzde 2.5 oy almış olduğu Van ve Diyarbakır’daki oy oranı, son ankete bakılırsa yüzde 7.5 seviyesine yükselmiş” iddiasında bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun sesini sağ seçmene ulaşmaya başladığını söyleyen Mollaveisoğlu’nun yazısı şöyleki;

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bu yaz tatil yok” diyerek milletvekillerini sahaya çıkarması, CHP’nin çok azca oy aldığı illerde meydana getirilen öbek toplantıları, basın açıklamaları, muhtelif il ve ilçelerden belediye başkanlarının bu bölgelerde halkla buluşması netice verdi mi?

Yanıtı anketlere bakarak söyleyelim, evet, saha emek vermesi, halka randevu, gidilen illerdeki oy oranlarını artırdı. 

Elazığ, Erzurum, Sakarya, Niğde, Van, Kayseri gibi daha ilkin hiç CHP seçmeni olmamış yurttaşların bir bölümü bu çalışmanın tesiri ile ilk kez CHP’ye oy verecekler…

BUPAR Araştırma yaz boyunca her toplantı sonrası illerde standardize yaptı. Bu illerde oy oranlarının iki ile üç kat arasında arttığı görülüyor. 

Örneğin, CHP’nin yüzde 2.5 oy almış olduğu Van ve Diyarbakır’daki oy payı, son ankete nazaran yüzde 7.5 seviyesine yükselmiş.

soL

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın