Sahibinden.Com: Genç araçların fiyatlarındaki düşüş sürüyor: 2022

Merhaba, 

sahibinden.Com’da yayınlanan ilan verilerinden hazırlanan sahibindex Eylül Vasıta raporu gösterildi. Rapora bakılırsa model yılı daha genç olan araçların satıcılar tarafınca istek edilen fiyatlarında gözlemlenen düşüş Eylül ayında da devam etti. Model yılı 2019 ve sonrası olan araçların fiyatlarında Eylül ayında da düşüş yaşandı ve son iki aylık dönemde toplam düşüş %2 oldu. Sahibindex Vasıta raporuna nazaran genç araçların fiyatlarındaki düşüş, bu araçların yayından kaldırılan ilanlar içerisindeki oranının da artmasına neden oldu. 0-6 yaş aralığındaki otomobillerin tüm kategori içindeki oranı, Eylül ayında %24,6’dan %26,6’ya yükseldi. Yaşı daha büyük otomobillerin oranı ise %75,4’ten %73,4’e düştü.

Sahibindex Vasıta tutanağına göre ayın en fazlaca duyuru verilen kategorisi Otomobil oldu. Sıralama; Minivan & Panelvan, Motosiklet, Arazi/ SUV & Pick-up ve Ticari Araçlar kategorisi ile devam etti.

Marka & Model sıralamasının lideri Renault – Clio oldu. Sıralama, Volkswagen Passat, Renault – Megane, Opel – Astra ve Ford Focus ile devam etti. Arazi/ SUV & Pick-up kategorisinin marka listesi ise Nissan, Volkswagen, Peugeot, Hyundai ve Land Rover oldu.

 

sahibindex Vasıta tutanağına nazaran Ağustos ayında en fazlaca beyaz, gri, siyah, gümüş gri ve kırmızı renkli, yakıt türü dizel olan ve model yılı 2016 olan araçların ilanı gösterildi.

 

Tüm ilanların %29’unu yüz bin kilometre altındaki araç ilanları oluşturdu.

Fiyatlara baktığımızda ise 250.0001- 500.000 TL aralığı %39 ile en çok duyuru yayınlanan fiyat aralığı oldu.

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın