Sat sat nereye kadar diyen piyasalar İngiltere’nin U dönüşü ile coştu: 2022

Merhaba, 

Küresel mali piyasalar yeni haftaya güzel bir başlangıç yaptı. Halbûki, dün sabah saatlerinde bültenimizi kaleme alırken, Asya piyasaları, Çin Devlet Başkanı Xi’nin Tayvan’ın ana kara ile birleşmesini tamamlama sözü vermesi ve bunun için de “güç kullanmayı dışlamıyoruz” demesi ile artan jeopolitik risklerin gölgesinde haftaya satıcılı ve moralsiz bir başlangıç yapmıştı.

Gün içerisinde ise rüzgârın istikamet değiştirmesinden 2 ana başlık ön plana çıktı. ABD’de start alan bilanço sezonu dün Bank of America (BofA) bilançosu ile devam ederken, BofA’nın da benzer bir biçimde beklentilerden daha müspet rakamlar ortaya koyması moralleri yükseltti. Takdir edeceğiniz üzere, FED’in enflasyonla mücadelesinin ekonomik aktiviteyi hırpalamaya başlamış olacağı beklentisi en büyük tehlike kaynağı idi. Asıl büyük haber ise İngiltere’nin politika hatasından geri dönmesi oldu. Artan risk-on moduna paralel hisse senetleri, kıymetli madenler ve hatta kripto paralara alım gelirken, İngiltere tahvil faizleri geriledi (10 senelik tahvil faizi neredeyse 75 baz puan geriledi), Sterlin kıymet kazanmıştır ve hâliyle dolar (DXY) da kazanımlarını törpüledi.

Günah keçisi duyuru edilen Kwarteng yerine İngiltere’nin yeni maliye bakanı Hunt, dün parlamentoda yaptığı konferans ile, daha altı haftadan kısa bir süre önce Liz Truss’ı Muhafazakar Parti lideri ve başbakan koltuğuna taşıyan nerede ise tüm ekonomik politikaları rafa kaldırırken, geniş enerji yardımcı planını küçülterek, yatırımcı güveninde dramatik bir kaybı engellemeye çalışmak üzere zamanı bir U dönüşü yapmış oldu.

İngiltere’nin ortodox para politikasına geri dönüşüne paralel, günlerdir doğrultu bulmakta zorlanan Sterlin, dün bir defa daha âdeta kendisini uçurumun kıyısında aşağıya iten 1,1410 seviyesini test etti. Hatırlanacağı üzere, Mart 2020’de (pandemi) Sterlin dolar karşısında 1,1410 ile 35 yılın dibini test etmesi peşinden geçen ay sonu Truss hükümetinin vergi indirimi mevzusunda yaptığı politika yanlışı ile 1,1410 seviyesini aşağı yönlü geçerek soluğu 1,0382 ile bütün zamanların en düşüğünde almıştı. Gelinen noktada, 1,1410 üstünde haftalık bir kapanış, teknik mânâda aşağı yönlü riskin fazlaca azaldığı anlamına gelecektir. Gözler yarın açıklanacak ve %10 seviyesine yükselmesi beklenen TÜFE enflasyonuna çevrilirken, Kasım başlangıcında bir araya gelecek İngiltere Merkez Bankası yetkililerinin ürem sonucu da önemle takip edilecek.

Bizim cephede ise, yurtdışı ile korelasyonunu iyice kaybeden ve kendi dinamikleri ile hareket eden Türk mali piyasaları, dün günü optimist bir şekilde tamamladı. USDTRY kuru 18,60 seviyesinin derhal altındaki seyrini 10. Güne taşırken, borsa cephesinde, sebebini tam olarak bilmesek de, teknik bir bakış açısıyla dün değerlendirdiğimiz suretiyle coşkulu bir yükseliş yaşandı. Enflasyona karşı gayrimenkuldan sonrasında sığınılacak liman olarak görülen BIST100 endeksi günü %6 yükselişle tamamlarken, bankacılık endeksinde yükseliş ise %10 olarak gerçekleşti.

Risk iştahı denince akla gelen teknoloji borsası Nasdaq geceyi ortalama %3,5 yükselişle tamamlarken, iyimser havanın yeni güne de taşındığını görüyoruz. İngiliz maliye politikasındaki acıklı U dönüşü yatırımcı duyarlılığını canlandırırken, güvenilir liman dolara olan talebinde de sert bir şekilde gerilediğini görüyoruz. Haftaya 113,2 seviyesinden başlayan DXY, risk alma iştahın artması ile (risk-on modu) dün sert bir şekilde gerileyerek 112 seviyesinin diplerini test etti. EUR ve GBP’nin canlanmasına karşın, Japon Yeni dolar karşısında -ABD ve Japonya ürem getirilerinin ciddi mânâda ayrışması ile- 32 yılın en güçsüz seviyelerinde muamele görüyor. 145’li seviyelerde YEN’e müdahale eden Japon otoritelerin, 149 seviyesine gerileyen USDJPY paritesi sonrası nerede olduklarını biz de merakla takip ediyoruz. Bilindiği suretiyle müdahalelerin tesiri, çoğu zaman kısa solukludur, tıpkı hastayı acile götürerek zaman kazanmak gibi…

Olumlu Amerika kapanışı arkasından, Pasifiğin öteki ucunda da, optimist bir tablo ile günü kucaklıyoruz. Asya genelinde egemen renk yeşil. Gösterge endeks Tokyo borsası %1 yukarıda muamele görürken, Amerika borsalarının da vadeli işlemlerinde alımlar devam ediyor. Hisse senedi piyasalarında yaşanmış olan büyük çaplı coşkunun bir toparlanmanın başlangıcı mı, yoksa piyasadaki düşüşte başka bir duraklama mı sorusunun yanıtını kısmen de olsa Goldman Sachs, Tesla, Johnson & Johnson, Lockheed ve Netflix bilançolarının vereceğini düşünüyoruz. Her ne kadar yaşananları bir trend değişiminin başlangıcı olarak yorumlamak güçlü bir argüman olsa da, piyasaların da sat sat sat mottosundan da sıkıldıklarını düşünüyoruz. Altın açısından bu hafta yatay mukavemet 1,685 dolar ve aşılması durumunda 1,710 dolar mühim teknik yerler olarak ön plana çıkarken, 8 günlük düşüş trendine dün son veren gümüşte de yukarı yönlü tepkiye ihtimal veriyoruz.

Mali piyasaların gündeminde mikro cephedeki şirket bilançoları yanı sıra, makro cephede Almanya ZEW endeksi, Amerika sanayi üretimi ve kapasite kullanım payı takip edilebilir.

 

 

 

iktisatbank.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın