Sayıştay tutanağı: Rüşvet Karşıtı Yönetim Sistemi yolsuzlukları engelleyemedi: 2022

Merhaba, 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde ISO 37001 ‘Rüşvet Karşıtı Yönetim Sistemi’ kurulmuş bulunmasına rağmen yolsuzluklar engellenemedi. Sayıştay, belediyenin yeteri kadar şeffaf olmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2017’de istifasını istediği belediye başkanları arasında Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur yer alıyordu. Uğur bir süre istifaya direndikten sonrasında “tehdit edildiğini” açıklayarak gözyaşlarıyla çekilme etmişti. Uğur’dan sonra 2019 yerel seçimlerinde göreve AKP’li Yücel Yılmaz seçildi. Yılmaz, 8 Nisan 2019’da mazbatasını aldı ve başkanlık görevine başladı.

Başkan göreve geldikten altı hafta sonrasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı “ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 31000 Risk Yönetim Sistemi, ISO 37001 Yolsuzlukla Mücadele Yönetim Sistemi Hizmet Alım İşi” ihalesine çıktı. İhale kararı 21 Mayıs 2019’da alındı ve jet hızıyla dört gün sonra ihale yapılmış oldu. İhaleye tek şirket olarak Enderun Kurumsal Danışmanlık Eğitim ve Araştırma Hizmetleri Ticaret Anonim teklif verdi ve kazandı. İhaleye 250 bin TL teklif verildi ve maliyet 299 bin TL olarak hesaplandı. “Yolsuzlukla Mücadele Yönetim Sistemi Hizmet Alım İşi” ihalesine tek başına giren şirket yerel seçimlerden iki hafta önce Ankara’da kuruldu. Şirketin resmi kayıtlardaki adresinin ise bir apartman dairesi olduğu görülüyor. İhaleden ancak bigün önce el değiştirdiği ortaya çıkan şirket belediyeye ISO 37001 yolsuzlukla savaşım sistemini kuracaktı. ISO 37001, kuruluşların rüşveti önleme, tespit etme ve ele almalarına destek olmak için tasarlanmış bir ‘Rüşvet Karşıtı Yönetim Sistemi’ standardı olarak biliniyor.

Belediyeye ait oldukca sayıda taşınmazın da ihaleyle kiraya verilmesi gerekirken işgaliye sözleşmesiyle kiraya verildiği keşfedildi. Dükkân, kafeterya, büfe ve benzeri 91 adet taşınmazın ihale yapılmadan kiraya verildiği belirlendi. Üç derneğe 3 yıl, 10 yıl ve müddetsiz tahsisler yapıldı. Kanuna aykırı bulunan bu tahsislerin iptal edilerek belediye meclis sonucu ve çevre ve şehircilik bakanlığı onayıyla yapılması istendi. Sayıştay’ın son tespiti ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin şeffaflığına ait. Sayıştay, belediyenin yeteri kadar saydam olmadığını bildirdi.

Kamuoyuna açıklaması mecbur bilgi, belge ve karar ve raporları web sitesinde yayınlamadığını tespit etti. Sayıştay denetçilerinin bir önceki sene da aynı konulara ait tespitlerinin olmasına rağmen belediyenin bu bulguları düzeltme yoluna gitmediği görüldü.

Enderun Kurumsal Danışmanlık Eğitim ve Araştırma Hizmetleri Ticaret Anonim çalışmaya başladıktan sonrasında “rüşvet karşıtı idare sistemi”nde bir değişiklik olmadığı anlaşıldı. Sayıştay’ın bir sene devam eden denetimleri rapor haline getirildi ve 2021’de yayımladı. Raporda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ndeki usulsüzlükler tek tek belirlendi. Usulsüzlüklerden biri minibüs hatlarının işletmeleriyle ilgiliydi. Başkanlığını Yücel Yılmaz’ın yapmış olduğu Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin 2 bin 217 minibüs hattının işletme hakkını ihalesiz ve süresiz olarak verdiği belirlendi. Ayrıca meyve hali, iskele, kahvehane, tiyatro şeklinde yerlerin ihale yapılmadan belediye şirketlerine kiralandığı tespit edildi. Sayıştay, bunu 2886 sayılı devlet ihale kanununa aykırı buldu.

 

 

cumhuriyet.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın