Seçimler yaklaşırken… İşte HDP’nin 4 aday adayı: 2022

Merhaba, 

Seçimlerin son düzlüğünde cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin kulisler de hareketlendi. HDP’nin cumhurbaşkanı talibi belirleme ve seçim stratejisi için komisyon kurulduğu iddia edilirken adaylık için öne çıkan adlar de konuşulmaya başlandı.

Seçimlere kısa bir müddet kala kulisler de hareketlendi. Cumhur İttifakı adayını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olarak açıklarken, Millet İttifakı ise henüz adayını duyurmadı. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın adayına ait ise değişik adlar konuşuluyor.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine gore; Emek ve Özgürlük İttifakı ismi altında üçüncü ittifakın kuruluşunu duyuru eden HDP’de, cumhurbaşkanı adayı atama ve seçim stratejisi için komisyon kuruldu. Edinilen bilgiye gore, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın yanı sıra eski Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy ve eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen‘in ismi tartışılırken tabanda, hanım aday gösterilmesi talebi de öne çıktı. Kadın aday adayları arasında Eş Genel Başkan Pervin Buldan öne çıkıyor.

Bu konuda ilkin diğer karşıcılık partileri ile görüşüleceği, ortak aday üzerinde anlaşmaya varılamaması halinde ittifak komisyonunun üzerinde uzlaşıya vardığı ismin aday olarak gösterilmesi kararlaştırıldı.

Kapatma davasına karşı emek harcamaları sürdürüyor

Bir yandan seçimler için pozisyon tayin çalışmalarını sürdüren HDP, öteki yandan kapatma davasına karşı çalışmalarını sürdürüyor. Dosyaya sunulan yeni deliller için ek müdafaa süresi istek eden parti yönetimine AYM tarafınca 26 Kasım’a kadar süre verildi.

HalkTV

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın