Şenol Babuşcu AKP’nin seçim şekerlerini deklare etti: “Vatandaşa 0,99 faizle mesken kredisi verilecek”: 2022

Merhaba, 

Prof. Dr. Şenol Babuşcu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni toplumsal mesken projesinin bir seçim hamlesi bulunduğunu belirterek, hükümetin seçim öncesi kredi musluklarını sonuna kadar açacağını ve ücretlerde enflasyonun üstünde bir artışa gideceğini söylemiş oldu.

Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni toplumsal konut projesinin bir seçim hamlesi olduğuna işaret ederek, “250 bin konut hükümet için büyük bir sayı değil. Ben bu projeyi gerçekleştireceklerini düşünüyorum. Ama Türkiye’nin mesken sorununu çözebilecek bir proje değil” dedi. Hükümetin seçim öncesi kredi musluklarını sonuna kadar açacağını ve ücretlerde enflasyonun üzerinde bir artışa gideceğini belirten Babuşcu, hükümetin seçim öncesi yapacağı hamleleri şöyleki sıraladı: “Ticari kitleye yüzde 12 faizli kredi verilecek. Bireyler düşük 0,99 faizli mesken kredisi kullanabilecek. Ocakta maaş zamları enflasyonun üstünde yapılacak. Vatandaşın alım enerjisini artırmaya çalışacaklar. Tamamen seçim yatırımı.”

Prof. Dr. Babuşcu, GAZETE DURUM’a hükümetin seçime yönelik ne tür hamleler yapacağını açıkladı. Babuşcu’ya yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

Sizce yeni sosyal konut projesi bir seçim hamlesi olabilir mi?

Evet, seçim hamlesi. Yapılabilir bir proje. 250 bin konut hükümet için büyük bir rakam değil. Ben bu projeyi gerçekleştireceklerini düşünüyorum. Ama bu proje, Türkiye’nin mesken sorununu çözebilecek bir proje değil. Türkiye’nin yıllık mesken ihtiyacı 700 bin. 20 milyon hane halkının 9 milyonu ev sahibi, 11 milyonu kirada oturuyor.

Hükümetin seçim öncesi topluluğun yoksul kesimlerine yönelik ne tür hamleler yapmasını bekliyorsunuz?

Krediler şu an durmuş vaziyette. Birincisi, hükümet kredi musluklarını sonuna kadar açacak. Ticari kitleye yüzde 12 faizli kredi verecek. Bireyler düşük 0,99 faizli mesken kredisi kullanabilecek. İkinci olarak, maaş zamları mevzusunda bir hamle yapılmasını umuyorum. Ocak ayında maaş zamları enflasyon oranının üstünde yapılacak. Ciddi bir zam laf konusu olacak. Vatandaşın alım gücünü artırmaya çalışacaklar. Tamamen seçim yatırımı.

Ücretlere yönelik bu artış vatandaşı rahatlatır mı?

Sabit gelirliler ilk başta en azından cebine giren paranın biraz arttığını görecek. Daha sonra eriyip gittiğini de görecek. Ancak seçime kadar eriyip gittiğini görmeyebilir. Arttığını görür. Hükümet oy kazanabilir.

Enflasyon artmaya devam edecek mi?

Enflasyon üç ay daha artmaya devam edecek. Eylül, ekim ve kasım ayı enflasyonu yüksek çıkacak. Enflasyonun yıl nihayetinde 85-90 içinde çıkmasını temenni ediyorum. Aralık ayından itibaren baz tesiri sebebiyle geriye doğru sayım başlamış olacak. Seçime 65-70 arasında bir enflasyonla gireceğiz.

Gazete Durum

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın