Sera-Bir Başkanı Yanmaz: “Kış geldiğinde domates fiyatları yüzünden herkes ayağa kalkacak”: 2022

Merhaba, 

Gübre fiyatının yüzde 250, enerji maliyetlerinin yüzde 238, öteki maliyetlerin ise yüzde 230 arttığını söyleyen Sera-Bir Başkanı Müslüm Yanmaz, “Maliyet de yüksek, haliyle fiyat da yüksek olacak. Kış ayları ulaştığında domates tutarları yüzünden herkes ayağa kalkacak. Domates fiyatı 50 TL olacak” dedi.

Artan girdi maliyetleri gıda enflasyonu üstünde baskı yaratmaya devam ediyor.

Geçen sürem maliyetlerin 3 kat arttığı bir ortamda müstahsil satış fiyatlarının iki kat arttığını ifade eden Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (Sera-Bir) Başkanı Müslüm Yanmaz, “Yüzde 238 artan bir enerji maliyetiyle, yüzde 250 artan bir gübre maliyetiyle bizim bu sene 50 TL’nin altında domates satmamamız gerekiyor. Bu kadar net ifade ediyorum. Aralık-Nisan içinde dünyada domates yok. Biz 30 senedir bu işi yapıyoruz. Kış ayları ulaştığında domates fiyatları yüzünden hepimiz ayağa kalkacak. Domates fiyatı 50 TL olacak” dedi.

“Üreticimizin seralarını ısıtmak için kullandığı kömürün fiyatı son 1 yılda 4-5 kat arttı” diyen Yanmaz, “Enerji maliyetlerindeki aşırı yükseliş sadece Türkiye’nin meselesi değil, bütün dünyada enerji fiyatları ciddi oranda arttı. Avrupa’daki seralar yüksek enerji maliyeti ve doğalgaz kesintileri nedeniyle üretim yapamayacak duruma geldi. Bize şimdi Hollanda başta olmak suretiyle Avrupa’dan üreticiler geliyor ve bizimle sözleşmeli ziraat yapmak istiyor. 2 ay evvelde gelip, sözleşmeli üretim yaparak kilogramı 2 Euro’dan bütün sezonu kapatmış olalım diyorlar. 2 Euro’dan kapatalım demek bu domates 50-60 TL olacak demek. Özellikle Aralık-Nisan döneminde Avrupa’da ürün yok. Önceden Avrupa, Nisan-Aralık döneminde bizlerden domates alır, Mayıs’ta kendi ürünü çıkmış olduğu için bizlere kota uygulardı. Şimdi kota uygulayamayacak çünkü domates yok. Geçen yıl domatesin maliyeti yaklaşık 10 TL idi ama bu sene 16-20 TL arası değişecek. Kömürle ısıtılan seralarda maliyet 20 TL’nin de üstüne çıkacak” diye konuştu.

‘ÜRÜNLERİN YÜZDE 10-15’İNİ İÇ PİYASAYA VERİYORUZ’

İhracatı engelleme yetkisinin Tarım Bakanlığı’nda bulunduğunu ifade eden Müslüm Yanmaz, “Biz çok korkuyoruz zira tamamen ihracat odaklı üretim yapıyoruz. Avrupa’ya, Rusya’ya ihracat yapıyoruz. Yetiştirdiğimiz ürünlerin yüzde 10-15’ini iç piyasaya veriyoruz. Yüzde 85-90’ını ihraç ediyoruz. İhracat kanalları kapatılmış olduğu vakit ve içeride de ürün biriktiği an dekar başına 60-100 bin dolar yatırım icra eden seracılar zarar edecek. O yüzden harbiden korkuyoruz” dedi.

Bu sene fiyat artışını tetikleyen pek çok faktörün bir arada olduğunu anlatım eden Yanmaz, “Bu yıl Avrupa’da üretim yok. Gübre fiyatı yüzde 250 artmış. Diğer maliyetler yüzde 230 artmış. Ürün yok ama herkes bu ürüne talep edecek. Ve bu taleple beraber bizim ürünlerimizin fiyatı yükselecek. Biz bunu görüyoruz. Maliyet de yüksek, haliyle fiyat da yüksek olacak” dedi.

Birgün

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın