SGK uzmanı hesapladı! Asgari ücret ve emekli maaşında yeni tahmin – 2022

Merhaba,

SGK Uzmanı Emin Yılmaz, katıldığı canlı yayın sırasında asgari ücret ve emekli maaşı konusunda öngörülerini paylaştı.

 

 

Enflasyon, dolar kuru ve genel yaşam maliyetindeki artış, Türk Lirası’nın sürekli bir değer kaybına maruz kalmasına neden olurken, milyonlarca çalışan ise gözlerini yıl sonundaki asgari ücret artışına çevirdi.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahminini güncellemesiyle birlikte, 2024 yılı asgari ücreti ve emekli maaşları için yeni hesaplamalar yapılmaya başlandı.

 

SGK Uzmanı Emin Yılmaz, milyonlarca asgari ücretli çalışanın beklediği yeni asgari ücret ile SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına ilişkin canlı yayında tahminlerde bulundu.

 

Güncel verileri dikkate alarak SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarını hesaplayan Yılmaz, CNN Türk’te katıldığı programda, “Dört aylık enflasyon verisini kullanarak şu anki tahminimizi belirledik. Eğer yıllık enflasyon yüzde 65 olursa, yüzde 37’lik bir artışla 10.332 lira, yüzde 68 olursa da yüzde 40’lık bir artışla 10.521 lira gibi bir rakama ulaşacağını söyleyebiliriz” dedi.

 

Ayrıca, asgari ücret tahminini de dile getiren Yılmaz, zamlı asgari ücret için 16 bin ile 17 bin arasında bir rakam öngördüğünü belirterek, “Asgari ücrette yüzde 40 ile 50 arasında bir artış bekliyoruz” ifadelerini kullandı.


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın