Sıcak hava dalgası Avrupa’yı kavururken enerji fiyatları yeni rekorlara ulaştı: 2022

Merhaba, 

Alman ve Fransız enerji tutarları, sıcak hava dalgasının talebi desteklemesi ve kritik kış süreci öncesinde enerji arzı üstünde baskı yaratmasıyla üstün dereceli seviyelere ulaştı.

Talep ve fiyatlar tipik olarak yazları düşerken, bu yıl kilit stoklama sezonunda Rus gaz arzındaki düşüş  ve Fransa’da azalan güç üretimi güçlü bir ralliyi destekledi.

Fransa’nın 2023 yılı için elektrik fiyatı, Pazartesi günü Avrupa Enerji Borsası AG’de megavat saat başına %1 artarak 543 avroyla (554 dolar) üstün dereceli kırdı. Bu, son beş yıldaki yaklaşık mevsimsel fiyatın beş katından fazla. Eşdeğer Alman kontratı, %1,8’e kadar yükselerek 414 avroya yükseldi.

Energi Danmark A/S’deki analistler bir notta, “Hem gaz krizi aynı zamanda Fransa’da nükleer üretimin azalmasına neden olan kuru ve sıcak hava nedeniyle piyasa yükselmeye devam ediyor” dedi.

Avrupa’da fiyatlardaki artış, yaşam maliyeti krizini besliyor ve hükümetleri evlere ve işyerlerine destek sunmaya teşvik ediyor. Bazı ülkelerde kısa vadeli fiyat sınırları şeklini alırken, diğerleri gaz maliyetlerinin enerji piyasaları üstündeki etkisini sınırlamak benzer biçimde daha kalıcı çözümlere bakıyor.

BloombergNEF’te analist olan Arhnue Tan, bir notta “Avrupa’daki birtakım ülkeler mevcut arz zorluklarının ve yükselen fiyatların ötesine bakıyor,” diyor. “Bu hükümetler gelecekteki enerji krizlerini önlemenin yada bunlara karşı koymanın yollarını arıyorlar.”

Avrupa’nın elektrik sistemi, aşırı sıcağın talebi artırması ve arzı kesintiye uğratması nedeniyle bu yaz stres altında. Uzun bir kuraklık, İspanya, İtalya ve Portekiz şeklinde yerlerde hayati düşük karbonlu güç deposu elde eden rezervuarları ve nehirleri mahvetti. İskandinav ülkeleri ayrıca, yılın bir döneminde aslına bakarsanız düşük olan hidroelektrik rezervlerinin doldurulmasını zorlaştıran sıcak ve kuru havalar yaşıyor.

Fransa’da, ısı nükleer reaktör çıkışını tehdit etti, şu sebeple çevre kuralları dere sıcaklıkları yükseldiğinde suyun çevredeki su yollarına boşaltılmasını sınırlıyor.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın