Şirketler dikkat: Yarın kredi almak zor olabilir: 2022

Merhaba, 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) elinde muayyen bir orandan fazla döviz nakdi olan bağımsız denetime doğal olarak şirketlerin yeni TL kredi almasını zorlaştıran kararı yarın uygulanmaya başlıyor.

BDDK’nın sonucuna göre, bağımsız denetime doğal olarak şirketlerin kredi başvurusu icra ettikleri tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının, en aktüel finansal tablolarına göre aktif toplamından yada son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 5’ini aşması halinde söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına izin verilmeyecek. BDDK’nın Haziran ayında aldığı bundan önceki kararda bu nispet yüzde 10 seviyesindeydi.

Ayrıca yabancı para nakdi varlıklarının Türk Lirası karşılığının 10 milyon TL’nin üzerinde olması halinde de şirketler nakdi ticari kredi kullanamayacak. Bu tutar bundan önceki düzenlemede 15 milyon TL idi.

BDDK, haziranda duyurduğu, elinde belirli bir orandan fazla döviz nakdi olan bağımsız denetime doğal olarak şirketlerin bankalardan yeni TL kredi almasını belirlediği koşulları, almış olduğu yeni kararlarla beraber daha da sıkılaştırmış oldu.

 

 

 

t24.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın