Şirketlerden mühim döviz mevduatı azalışı, merkez bankasından görece düşük biriki artışı: 2022

Merhaba, 

Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerine nazaran, 28 Ekim itibariyle tüzel kişilerin bankalardaki döviz mevduatı parite etkisinden arındırılmış şekilde 2 milyar 325 milyon dolar düştü. Geçen hafta tüzel ve bireysellerde toplam döviz mevduatındaki azalma ise parite etkisinden arındırılmış biçimde 2 milyar 873 milyon dolar olarak hesaplandı.

TCMB ve BDDK makroihtiyati önlemlerl bankaların hem TL mevduatlarda belli bir oranı tutturmalarını aynı zamanda bankaların ticari kredi kullandıracağı müşterilerin döviz mevduatını azaltmayı hedefliyor.

Bankaların geçen hafta Merkez Bankası’nın bu hafta pazartesi günü yapmış olduğu uyarma öncesinde TL mevduatların çoğaltmak için yüzde 30’a varan faiz oranları uyguladığı belirtilmişti. Tüzel kişilerin döviz mevduatındaki bu gerilemede analistlere göre bankaların bu çabalarının tesiri de bulunuyor.

Son haftalarda tüzel kişilerin (şirketlerin) döviz mevduatındaki artış dikkat çekmekteydi.  Şimdi ters yönde güçlü hareket etmeleri, bankaların TL mevduat faizini artırması yanında kredi kullanımında döviz mevduatını azaltma arzusunun dayatılması olabilir.

TCMB net internasyonal rezervleriyse 28 Ekim haftasında, bir önceki haftaya gore 1 milyar 885 milyon dolar artış ile 13 milyar 446 milyon dolara yükseldi.

Merkez Bankası, döviz rezervlerini çoğaltmak için ihracatçıların döviz gelirlerinin bankaya satışı ve KKM gibi adımlardan destek bulmaya çalışsa da döviz sanayisine müdahaleleri rezervleri aşağıya çekiyor.

Verilere nazaran Merkez Bankası toplam rezervleri 28 Ekim haftasında bir önceki haftaya gore 213 milyon dolar artarak 114 milyar 180 milyon dolara yükseldi. 28 Ekim itibarıyla Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 312 milyon dolar azalışla 74 milyar 804 milyon dolara indi. Brüt döviz rezervleri, 21 Ekim’de 75 milyar 116 milyon dolar seviyesinde bulunuyordu.

Söz konusu dönemde altın rezervleri ise 526 milyon dolar artarak 38 milyar 851 milyon dolardan 39 milyar 377 milyon dolara ulaştı. Böylece Merkez Bankası’nın toplam rezervleri, 28 Ekim haftasında bundan önceki haftaya kıyasla 213 milyon dolar artışla 113 milyar 967 milyon dolardan 114 milyar 180 milyon dolara çıktı.

TCMB

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın