Smart Güneş Teknolojileri, 2023 yılında toplamda 1.2 Milyar TL’lik yatırıma imza atacak: 2022

Merhaba, 

Smart Güneş Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, 2022 yılı 3.çeyek finansal neticelerini, 2023 yatırımlarını, gelecek planlarını ve hedeflerini kamuoyuyla paylaştı. 2022 yılı 9 aylık cirosu 1,18 milyar TL, ana konsorsiyum konsolide net devre kârı 137,5 milyon TL ve FAVÖK 181,2 milyon TL’ye ulaşan Smart Güneş Teknolojileri, 2023 yılında 1.2 Milyar TL’lik yatırıma imza atarak üretim kapasitesini yüzde 100 oranında artırmayı planlıyor.

Dünyanın geleceği için güneşten güç alan Smart Güneş Teknolojileri, yeşil bir gelecek hedefi ve yüksek kalite anlayışı ile ileri teknolojiye dayalı “kıymet” üreterek ve yenilenebilir enerjiye yatırım yaparak sürdürülebilir kalkınmaya tesir etmeye devam ediyor. Bu doğrultuda faaliyetlerini sürdüren Smart Güneş Teknolojileri, 2022 yılının 3. çeyrek döneminde gösterdiği performansla da pazardaki öncü konumunu sürdürmeyi başardı. 2022 yılı 9 aylık cirosu 1,18 milyar TL, ana konsorsiyum konsolide net devre kârı 137,5 milyon TL ve FAVÖK 181,2 milyon gibi gerçekleşti. 2017 senesinde Gebze’de kurduğu 23.410 m2 üretim alanı ve 1.200 MW FV açık oturum üretim kapasiteli ve 2022’de Dilovası’nda 10 bin metrekare işyeri, fabrika binası alanı ve 500 MW FV panel üretim kapasiteli güneş paneli üretim tesislerine bir yenisini daha eklemek için hazırlıklara başladı. İzmir Aliağa’da hücre teknolojisi geliştirmek için inşaata süregelen ve bu mevzuda devletten proje bazlı teşvik almayı başaran Smart Güneş Teknolojileri, ilk panel tesisinin açılışını 600 MW olarak beklenenden ilkin 2023 Ocak ayında yapmayı planlıyor.

“Yatırımlarımızı, güneş panellerinin yapı taşı olan hücre teknolojisine yönlendiriyoruz”

2021 senesinde maliyet avantajı elde ederek dikey entegrasyonunu güçlendirmek ve daha düşük emisyonlu üretim yapabilmek amacıyla hücre yatırımı sonucu aldıklarını açıklayan Smart Güneş Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, yeni tesisle alakalı şu açıklamalarda bulunmuş oldu: “Önümüzdeki devre için yatırımlarımızı, güneş panellerinin yapı taşı olan hücre teknolojisine yönlendireceğiz. Kaynakların yerlileştirilmesi için atılan her adım ülke ekonomisinin cari açığını düşürmek için mühim bir katkı sağlıyor. Bu yerliliğin ana sanayi ile beraber yan sanayiyi de geliştirmesi; istihdama katkı, teknolojiye katkı ve ülkenin stratejik ürün üreterek uluslararası piyasalarda elimizi güçlendirmesine katkı anlamına geliyor.

Panelin üretiminde kullanılan birçok malzeme artık Türkiye’de üretilmeye başladı. Güneş enerjisi sektörü mühendislik, kurulum hizmetleri ve teknolojisi ile oldukca büyük bir sektör ve fırsat. İnanıyorum ki Türkiye bu fırsatları değerlendirerek internasyonal pazardan oldukca daha büyük bir hisse alacak.”

Smart Güneş Teknolojileri olarak güneşi sahiplendiklerini belirten Demirdağ, “Smart Güneş Teknolojileri olarak bugüne dek 1700 MW’ye ulaşan FV açık oturum üretim kapasitesi, 368,50 MWp tamamlanan proje kurulu gücümüz ile 500’den fazla projeyi hayata geçirdik.” dedi.

Yerli güneş paneli ve güneş paneli hücresi üretimi için geri sayım başladı

İzmir’in Aliağa şehrinde fotovoltaik güneş paneli üretimi tesisi inşa etmek suretiyle toplam yatırım ücreti I. Faz için 87 milyon dolar olarak belirlendi. Yapılacak olan yatırımlarla ilk aşamada en az 1200 MW Mono Perc hücre üretim ve en az 1200 MW Güneş Paneli üretim kapasitesine haiz olunması planlandı. Yatırımla ilgili T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Proje Bazlı Devlet Teşviği için ön başvuru yapılmış oldu ve Bakanlık oluru alındı. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın imzasıyla piyasaya çıkan kararname ile de İzmir Aliağa’da kurulacak tesis yatırımına 7 milyar 626 milyon Türk Lirası ücretinde devlet yardımı verilmesi kararlaştırıldı. Proje ile beraber 100 nitelikli personel olmak suretiyle 2 bin 335 kişinin istihdamı planlanıyor. Yatırım süresi sonunca üretilmesi planlanan fotovoltaik güneş paneli kapasitesi 2.048 MW/ Yıl olarak belirlendi. Smart Güneş Teknolojileri, devlet yardımı desteği kapsamında gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, nitelikli personel desteği, enerji desteği ve yatırım yeri tahsisi gibi desteklerden yararlanabilecek.

Smart Güneş Teknolojileri düşük karbonlu üretime yatırım yapıyor

Smart Güneş Teknolojileri olarak tüm süreçlerin optimum düzeyde verimlilikte adım atması için üretimden kuruluma değer mühendisliği anlayışıyla çalıştıklarını söyleyen Smart Güneş Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, tüm operasyonlarını sürdürülebilirlik alanındaki sorumluluklarının bilinciyle şekillendirdiğini söylemiş oldu. Bu anlayışla 2021 ve 2022 yıllarında açık oturum üretiminden kaynaklanan karbon emisyonunu I-REC sertifikası ile sıfırladığına değinen Demirdağ, güneş enerjisi sektöründe düşük karbonlu üretim yapmayı hedefleyen ve bu konuda farkındalık yaratmak için çalışan sayılı global şirketin yer almış olduğu Ultra Low-Carbon Solar Alliance’a da üye olarak devler liginde uçurum almaktan büyük gurur duyduğunu söylemiş oldu.

Smart Güneş Teknolojileri yatırımlarında hız kesmiyor

2022’de halka arz olan Smart Güneş Teknolojileri, arzdan elde ettiği kuvvetli deposu gelecek yatırımlarına ayırıyor. Modernizasyon yatırımları kapsamında panel üretim hatlarında, mühendislik ve projelendirme hizmeti verdiği anahtar teslim EPC projelerinde en aktüel teknolojiyi takip ederek satın alımlar meydana getiren Smart Güneş Teknolojileri, elektrik tüketiminin mahsuplaştırılması için de çalışmalarını sürdürüyor. Gebze Güneş Paneli Üretim Tesisi’nin elektrik enerjisi ihtiyacını mahsuplaştırmak amacıyla, Smart Holding A.Ş.’ye ilişkin Kahramanmaraş’ta 4662,9 kWp gücünde güneş enerji santrali kurabilmek adına Kahramanmaraş Valiliği’ne sunulan P.T.D. Dosyası incelenmiş ve projeye ait ÇED süreci başlamıştır. Ayrıca güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ait BOR -1 (100 MWe) ihalesinde en iyi teklifi vererek ihaleyi kazanan şirket, faaliyetleri içine güneş enerjisine dayalı elektrik üretimini de katarak, 100 MWe GES kapasitesine karşılık 130-MWp 140 MWp güç aralığında santral kurulması planlamıştır. Santralin 2023 senesinde inşaatına başlanıp hızla devreye katılımı için emekler devam etmektedir.

‘Biz bize güvenenlere kazandırmaktan yorulmayacağız’

Halka arz kanalıyla yatırımcılarına mühim düzeyde gelir elde eden Smart Güneş Teknolojileri, çok kısa zamanda Borsa İstanbul’da en oldukca işlem gören 100 şirket arasına girmeyi başardı. “Mevduat faizleri fikir yatırımcılar önce dövize ve dibine hemen sonra da hisse senetlerine yönelmeye başladılar. Enflasyonun ve dolarizasyonun çok yükseldiği şu dönemde, yatırımcılarımızın aslen borsada dövizden daha çok kazanabildiğini gösterdik. Üretimini yaptığımız stratejik mamüller vesilesiyle aksine yurda döviz girişi de sağladığımız için, cari açığın kapanması için Smart olarak biz de yardımcı katmış oluyoruz” diyen Demirdağ, 2025 senesinde minimum 3.000 kişilik bir öbek olarak bu yapıyı bugünden kurduklarını altını çizdi.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın