Son 9 seçim anketinin ortalaması alındı, Cumhur İttifakı kaybediyor: 2022

Merhaba, 

Partilerin seçim çalışmaları devam ederken anket şirketleri de icra ettikleri araştırmaların sonuçlarını efkarı umumiye ile paylaşmaya devam ediyor. Son olarak ALF, Piar, ORC, ASAL, Themis, Optimar, MetroPOLL, AKSOY ve Yöneylem olmak üzere toplam 9 anket şirketinin temmuz ayında yapmış oldukları araştırmanın ortalaması alındı.

 

 

Çalışmanın sonuçlarına nazaran seçim anketinin ortalamasında birinci çıkan parti yüzde 31,3 ile AK Parti oldu. İkinci sırada yüzde 26,8 ile Cumhuriyet Halk Partisi bulunuyor. Üçüncü sırada ise yüzde 14,3 ile Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti yer ediniyor. Bu sıralamayı HDP takip ediyor. MHP ise sıralamada beşinci parti olarak yer alıyor.

 

ZAFER PARTİSİ, DEVA VE GELECEK’İ GEÇTİ

 

Anketlerin ortalamasında en dikkat çeken nokta ise Zafer Partisi’nin oy oranı oldu. Ümit Özdağ’ın genel başkanı olduğu Zafer Partisi, yüzde 2,8 oy payı ile hem Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi’ni bununla beraber Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi’ni geçmiş oldu. İşte 9 anket şirketinin ortalamasından çıkan sonuçlar…

 

AK Parti: Yüzde 31,3

 

CHP: Yüzde 26,8

 

İYİ Parti: Yüzde 14,3

 

HDP: Yüzde 9,8

 

MHP: Yüzde 7

 

Zafer Partisi: Yüzde 2,8

 

DEVA Partisi: Yüzde 2,3

 

BTP: Yüzde 1,8

 

GELECEK Partisi: Yüzde 1,4

 

Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1,4

 

Saadet Partisi: Yüzde 1

 

 

Bu dağılıma bakılırsa, AKP-MHP %38.3 oy alırken, CHP-IYIP %41.1’e yükseldi. Eğer Saadet, DEVA ve Gelecek Partileri de resmen Millet İttifakı’na dahi olursa, ana akım karşıcılık %46’ya yükseliyor.

HDP’nin de bir çok konuda Millet İttifakı yanında oy kullanacağı düşünülürse,  Cumhur İttifakı’nın bir sonraki TBMM’nde muhalefete düşeceği kati.

 

 

Bu haber linkteki kaynaktan  yayınlandı

 

Yöneylem: “Erdoğan’a oy vermem diyenlerin payı” yüzde 58

 

Millet İttifakı Ekonomiyi Düzeltebilir mi ?

 

Dr Cüneyt Akman yazdı:  Kılıçdaroğlu neden haklı?

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın