Sosyal mesken projesi sonrası emlak piyasası: “Taleplerde azalma var:: 2022

Merhaba, 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu toplumsal konut projesinin, kiralarda da konut fiyatlarında da düşüş getirdiği belirtildi.

Türkiye gazetesinden Ferhat Ekinci’nin haberine bakılırsa; İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, taleplerde durgunluk olduğunu, ilerleyen zamanlarda mesken satışlarında büyük düşüş beklediklerini söylemiş oldu.

Aşa, piyasadaki taleplerin toplumsal konut projesine kayacağını vurgulayarak “Sosyal mesken projesi piyasadaki talebi çekti. Hele de orta gelir grubu için toplumsal konut projenin gündeme gelmesi talebin daha da azalmasına niçin olacak. Talep toplumsal konut projesine kayacak. Her hareket toplumda bir ruhsal baskı oluşturuyor. Bu da fiyatların düşmesini sağlıyor. ‘Kıtlık faktörü’ dediğimiz, özellikle müteahhit ve mal sahiplerinde egemen olan ‘bana muhtaçsınız, ben olmasam ev yok’ psikolojisi kırılmak üzere. Taleplerde yüzde 20 azalma var. Fiyatlara daha tam yansımadı” dedi.

Aşa, kiralarda da gerileme yaşanmaya başladığını, daha ilkin 7-8 bin TL olan evin şu an 6 bin TL’ye kiraya verildiğini bildirdi.

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam da konutta hem satılık bununla beraber kiralık ilanlarda düşüş yaşandığına dikkat çekerek “Yüzde 10-15 oranında bir düşüş oldu. Şu an için TOKİ’nin projesi hemen hayata geçmeyecek ama bir algısı var, mal sahipleri tarafında gevşeme gerçekleşti fiyat anlamında. Bazı bölgelerde yüzde 20 düşüşler oldu” diye konuştu.

 

 

 

t24.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın