Sosyal mesken projesinde enflasyon riski korkutuyor: 2022

Merhaba, 

İBB Kiptaş Genel Müdürü Ali Kurt, Erdoğan’ın detaylarını açıklamış olduğu toplumsal mesken projesinin geleceğine yönelik değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

İBB Kiptaş Genel Müdürü Ali Kurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün detaylarını duyurduğu toplumsal konut projesiyle alakalı değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Kurt, barınma ve kira krizinin ancak mesken üreterek çözülemeyeceğini söyleyerek, enflasyonla birlikte meydana getirilen yatırımın maliyetinin artabileceğini anlatım etti.

Kurt’un değerlendirmeleri şöyle:

“Sadece konut üreterek konut krizini, barınma ve kira krizini çözemeyiz. Arz-istek dengesi bozuldu, maliyetler arttı. Ürettiğimiz ürün niye pahalıya satılıyor şundan dolayı maliyeti yüksek, hala da artmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanının açıklamış olduğu veriye gore 362 milyarlık bir yatırım, bu enflasyon ortamı devam ederse bu 720 milyara çıkar. 250 bin konutu iki yılda yapacağını söylüyor, TOKİ’nin 20 yılda ürettiği konut sayısının yıllık ortalaması 58 bin 500. Teoride yapılabilir ama oldukça ciddi bir organizasyon gerekiyor.

Açıklanan paket, şu anda belli bir gelir seviyesine olumlu tesir edecektir. Uygulanabilirse güzel bir iş, uygulanamazsa oldukça büyük krizlere sebep olabilir.

TOKİ, altı ayda bir fiyatlarda güncelleme yapıyordu, bu sene sadece ilk altı ay 8.45 ikinci altı ay 16.55 güncelleme yapmış oldu. Bu şu idrak etme geliyor: Bu yıl ortalama yüzde 12.5 borçlara güncelleme yaptı. Altı ayda bir yüzde 10, ortalama bir güncelleme yaparsa, 850 bin liralık bir konut için yurttaş 8.5 milyon lira bir geri ödeme meydana getirecek 240 ayda. Bu oldukça büyük bir rakam bugün için, aylara bölünce makul benzer biçimde geliyor.”

 

 

halktv.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın