S&P Global ABD PMI verisi: Hem hizmetlerde hem imalat sanayiinde sert gerileme: 2022

Merhaba, 

Amerika’de Ekim ayında imalat sektörü PMI 49,9 hizmet sektörü PMI 46,6 açıklandı. Analistler veriyi imalat sektöründe 51,0, hizmet sektöründe 49,2 tahmin ediyorlardı.

Amerika’de ekonomik aktivite Eylül ayının arkasından Ekim ayında da zayıfladı.

S&P Global tarafından hazırlanan öncü satın alma yöneticileri endeksleri hem imalat bununla beraber hizmet sektörü şirketlerinin zayıflayan müşteri talebi ile yüz yüze olduklarını ortaya koydu.

İmalat sektörü PMI, Haziran 2020’den bu yana ilk kere daralmaya işaret ederek 50 puan olan başa baş seviyesinin altında 49,9 puan olarak gerçekleşti. Eylül ayında 52.0 olan imalat PMI’nın Ekim ayında 51,8-51,0 içinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

İmalat PMI’daki düşüşte yeni sipariş alt endeksinin 2020 baharından bu yana görülen en keskin düşüşü yaşaması müessir oldu.

Ekim ayında hizmet PMI Eylül ayındaki 49,3 puandan 46,6 huana gerilerken, sentetik PMI da 49,5 puandan 47,3 puana indi.

S&P Global baş ekonomisti Chris Williamson yapmış olduğu değerlendirmede, “ABD’de ekonomik daralma Ekim’de cidrdi ivme kazanmıştır, görünüme itimat de keskin halde kötüleşti” dedi.

PMI verilerinin ardından Dolar Endeksi 112 seviyesinin dibine sarkarak yataya döndü.

ABD piyasaları PMI verilerinin ardından yaşanan kuvvetli alımı sürdüremedi. Özellikle teknoloji hisselerindeki satış piyasada risk iştahını düşürdü. Veri sonrasında S&P 500 endeksinde yaşanmış olan 30 puanlık alımın tamamı geri verildi. Halihazırda Dow Jones yüzde 0,3 artıda; S&P 500 yüzde 0,2, Nasdaq yüzde 1,3 ekside işlem görüyor.

Foreks

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın