Stratejist  Tim  Ash   Seçim Sonuçları İçin Senaryo Yazdı: 2022

Merhaba, 

Türkiye’ye yönelik ekonomik analizleri ile dönem devre dikkat çeken Londra merkezli Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Stratejisti Timothy Ash, seçim sonrasında ekonominin görünümüne dair öngörülerde bulunmuş oldu.

 

Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktisat teorilerine yönelik söylemleri ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra’da yapmış olduğu ve Ash’in de katılmış olduğu yatırımcılar toplantısı için yaptığı yorumlar da gündeme gelmişti.

 

Ash, şimdi de ekonomideki görünüme dair seçim sonrası senaryolarını paylaştı.

 

Haziran 2023’te yapılması planlanan genel seçimler öncesi son bir senedir hızlanan ekonomideki deformasyona uğramış her insanın gündeminde olurken, uygulanan ekonomik model de tartışılmaya devam ediyor. Bu modelin değişmesi gerektiğini savunanlardan olan Timothy Ash, seçim sonrası için ekonomide değişebilecek olanları ve değişmemesi halinde olabilecekleri yazdı.

 

Ash, paylaşımında Erdoğan’ın seçimleri kazanması halinde ekonomide görünümün ne olacağını merak ettiğini belirtirken, analistlerin seçim öncesi oluşacak ödemeler dengesi  (döviz) krizini ya da seçime kadar bir biçimde durumun idare edilmesini öngördüklerini belirtiyor.

Muhalefetin seçimden galip çıkması halinde politikada değişikliğin 180 derece olacağını belirten Ash, TCMB’de değişimle piyasalarda toparlanma öngörürken, Türkiye’nin piyasa dostu olmaya döneceğini de tahmin ediyor.

Ancak Erdoğan’ın bir şekilde tekrar galip çıkması halinde, bilançonun fazlasıyla yıprandığından bahsederek “gerçeklerin daha çok saklanamayacağını” belirterek iktisat politikalarında büyük bir değişikliğe gidileceğini yahut ödemeler  dengesi krizinin vuracağını öngörüyor.

Bu senaryoya gore seçim sonrası ekonomide kimi kazanılmış olduğu hiç önemli olmayacak. İktidara kim gelirse gelsin ortodoks politikalara dönülecek benzer biçimde görünüyor.

 

Onedio’dan alıntıdır, haberin tamamı için tıklayın

Erdal Sağlam:  Kriz en fazlaca 1-2 ay ertelendi!

 

Dr Cüneyt Akman yazdı:  Kılıçdaroğlu niçin haklı?

YENİLEME (Yorum eklendi): Merkez Bankası anketi: Dolar ve enflasyon beklentisinde korkutan artış

 

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın