Sular durulmuyor! Doğa Koleji’nin iflası istendi…: 2022

Merhaba, 

Türkiye’nin en büyük özel eğitim kurumlarından kabul edilen Doğa Koleji’nin iflası istendi. 13,5 milyon lira alacaklı bulunduğunu iddia eden bir şirket, yaygın öğrenim kurumuna kayyum atanmasını da talep etti. Doğa Koleji adına yapılan savunmada ise, davacı tarafın herhangi bir alacağının bulunmadığı vurgulanarak “Esas olarak hepimiz 130 milyon lira alacaklıyız” denildi. Türkiye genelinde 100 kampüsü bulunan Doğa Koleji şimdilerde bir takım davanın da odağında.

halktv.Com.Tr’den Dinçer Gökçe’nin haberine nazaran, anılan davaların önemli bir bölümü Doğa Koleji’ni bu senenin başlangıcında devralan Can Holding’e bağlı şirketle, yaygın öğrenim kurumunun 20 kampüsünü devralan Dr. Halil Gürsoy içinde…

Ulaşılan bilgilere göre, Doğa Koleji’nin geçen 7 Şubat’taki satışından bir ay ilkin 20 kampüs Halil Gürsoy’un şirketine devredildi. Anılan süreçte Doğa Koleji, İstanbul Teknik Üniversitesine bağlı bir vakıf bünyesindeydi.

Şubat basında el değiştirdi

Doğa Koleji’nin sahibi konumundaki Arı İnovasyon Ve Bilim Eğitim Hizmetleri AŞ’nin hisseleri geçen 7 Şubat’ta Can Öğretim Kurumları İşletmecilik AŞ’ye geçti. Hisse devir işleminden 2 gün sonra, doğrusu 9 Şubat’ta, Halil Gürsoy’a devri meydana getirilen 20 okula ait kontrat noter kanalı ile feshedildi.

Şirketin iflası talep edildi

Taraflar arasındaki kriz de bu süreçten sonra baş göstermeye başladı. Dr. Halil Gürsoy’un sahibi olduğu Gürsoy Cemre Özel Eğitim ve Öğretim Şti., Doğa Koleji’nin bağlı olduğu Arı İnovasyon AŞ’nin iflasını istedi. İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde oluşturulan davada, Gürsoy Cemre şirketine olan 13 milyon 322 bin liralık borcun ödenmediği öne sürüldü. Mahkemeye sunulan 6 Haziran tarihindeki dilekçede, firma yönetimine kayyum atanması da istek edildi.

‘129 milyon kayıt parası topladı’

İflas davasına Doğa Koleji adına müdafaa dilekçeleri sunuldu. Yapılan savunmalarda özetle “Davacın herhangi bir alacağı yok. Davacı Gürsoy Cemre, müvekkilden alacaklı olmak bir yana 130 milyon lira da borçlu. Davacı, dönemi yapılan okullarda erken kayıt bedellerini velilerden aldı. Söz mevzusu tutar da 129 milyon 477 bin 493 TL” denildi. Davanın reddine karar verilmesi istenen savunma dilekçelerinde, alacaklı olduğu iddia edilen tarafın fena niyetli olduğu öne sürüldü. Savunma dilekçesinde, Doğa Koleji’nin Vakıfbank ile SGK’ya olan borçlarının ise yapılandırıldığı kaydedildi.

Senetler icraya konuldu

Taraflar içinde anılan iflas istemli davanın yanı sıra milyonlarca liralık 7 senedin işleme konulması nedeni ile de karşılıklı bir takım dava açılmış durumda. Arı İnovasyon AŞ, Gürsoy Cemre’nin toplam ücreti 14 milyon liralık senedini işleme koydu. Taraflar arasında söz konusu senetlerin işleme konulması nedeniyle, icra müdürlükleri ile icra hukuk ve tecim mahkemelerinde birçok dava bulunuyor. Gürsoy Cemre şirketi adına senetlerin işleme konulmasına ilişik yapılan savunmalarda “Söz konusu senetler güvence olarak verilmişti. İşleme konulamaz” denildi.

Duruşma eylül ayı ortasında

İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi, Gürsoy Cemre’nin önlem talebini reddederken duruşma için 14 Eylül’e gün verdi. Mahkemeye istek ve savunmalarını sunan taraflar önümüzdeki eylül ayı ortasında yapılacak yargılamada karşı karşıya gelecek. Konuya ilişkin görüşlerini almak suretiyle aradığımız Doğa Koleji’nin avukatı, yargılamaya ilişkin görüş beyan edemeyeceğini kaydetti.

Arı İnovasyon AŞ adına iflas ihtiyari davaya meydana getirilen savunmalarda dikkat çeken bir ayrıntı da söz mevzusu. Dilekçelerde, Doğa Koleji’nin bir müddet ilkin İTÜ bünyesindeki İTÜ ETA Vakfı’na ait olduğu kaydedilerek, dönemin İTÜ Rektörü Mehmet Karaca ile İTÜ ETA Vakfı Başkanı Serhat Özeren hakkındaki, Doğa Koleji’ni zarara uğrattıkları iddiası ile İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu soruşturmanın ise devam ettiği kaydedildi.

Son yıllarda birçok kere el değiştirdi

Doğa Koleji 2001’de eğitimci Fethi Şimşek tarafınca kuruldu. Zaman arasında süratli bir büyüme sağlayan Doğa, 2011 yılında el değiştirdi. Girişim sermayesi fonu Turkven, Doğa Koleji’ni satın aldı. Fon şirketi, satın aldıktan 5 sene sonra ise Doğa’yı Metal Yapı AŞ’nin sahibi olan Saçaklıoğlu Ailesine sattı.

Ancak Doğa’nın dönemi ile beraber Metal Yapı’da mali balans altüst oldu. Bu kez Doğa Koleji, İTÜ ETA Vakfı’na satıldı. Bu senenin şubat başlangıcında ise Doğa’nın yeni sahibi Can Holding oldu. Doğa Koleji’nin şimdilerde Türkiye genelinde 100 kampüsü bulunuyor.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın