Tahıl koridoruna bomba düştü: 2022

Merhaba, 

Rusya, Ukrayna tahılının ihraç edileceği Odessa Limanı’na yönelik füze saldırısında askeri hedefleri vurduğunu iddia etti. Ankara, “Ruslar saldırıyla alakalarının olmadığını bildirdi” açıklamasında bulunmuştu.   Muhalif Moscow Times saldırıyı “Türkiye ve BM’nin yüzüne tükürük” olarak vasıflandırdı. Global tahıl tutarları Ukrayna’dan gelecek 20 milyon ton ihracat beklentisi ile gerilemişti. Ukrayna antlaşmadan çekildiğini açıklarsa, fiyatlar yeniden hızla yükselebilir.

 

Deutsche Welle’ye nazaran: Kiev ve Moskova arasında İstanbul’da imzalanan anlaşmada, Ukrayna tahılı ihracatı için belirlenen üç limandan kabul edilen Odessa Limanı’na yönelik roket saldırısının yankıları sürüyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda imzalanan anlaşmadan bir gün sonrasında yaralanan Odessa’yı hedef alan saldırıların Moskova’ya güvenilmeyeceğini gösterdiğini söylemiş oldu.

Söz konusu saldırının Rusya ile diyalog kurulması gerektiği tezini giderek savunulamaz hâle getirdiğini vurgulayan Zelenskiy, “Bu aleni Rus barbarlığı, bizi zafer için ihtiyacımız olan bütün silahları elde etmeye daha da yaklaştırıyor” dedi.

Euronews’a göre, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, saldırıya ait “Rusya, 24 saatten azca bir müddet arasında Odesa limanına saldırarak, İstanbul Anlaşması’nda Türkiye ve BM’ye verdiği sözleri ve taahhütlerini bozdu. Bu anlaşmanın uygulanmaması niteliğinde bütün mesuliyet Rusya’da olacak.” dedi.

 

Tahıl krizinin Türkiye’nin gayretleriyle çözüldüğü müjdesi, buğday fiyatlarına yansıdı. Buğday fiyatları, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başladığı 24 Şubat’taki fiyatının dibine düştü. Buğdayın Chicago borsasında işlem bulan vadeli kontratları son 5 ayın en düşük seviyesine geriledi. Tahıl krizinin çözülmesiyle arzın yükseleceği beklentileri, buğdaya ortalama yüzde 6 değer kaybettirerek 7,7 dolara düşürdü. Bu seviyeler en son Rusya-Ukrayna Savaşı başlamadan önce görülmüştü.

Ukrayna yeni hasat silolara girmeden ilkin biriken tahılını satmak zorunda. Bu yüzden Odesa Limanı’na yapılan saldırıya rağmen antlaşmadan çekilmekte aceleci olmayacak. Rusya’nın ise niyeti tam kesin değil. Kremlin’in flört ettiği Gelişmekte Olan Ülkelere (GOÜ) hoş gözükmek için antlaşmayı imzaladığı düşünülüyor. Bu durumda, Odessa saldırısı ancak antlaşmanın Ukrayna limanlarının tahıl ticareti haricinde güvenli bölge olmayacağı mesajı olabilir.

Fakat saldırıların sürmesi olasılığı da dikkatsizlik edilemez. Bir noktada Kremlin Ukrayna tarımını çökertmenin GOÜ’e jest yapmaktan daha önemli olduğu kararına varabilir. Eğer saldırılar sürerse, taraflar antlaşmaya haiz çıksa da, Ukrayna limanlarından yapılacak sevkiyatın gemicilik (taşıma) sigortası fazlaca fahiş düzeylere çıkacak.

Pazartesi günü besin emtialarında hafifçe bir yukarı hareket beklenebilir. En azından, “iyi haber” tamamen satın alındı.  Gıda emtiaları Kuzey Yarımküre’den gelecek hasat haberleri ve bir kere daha Ukrayna Savaşı’nın seyrine endekslenecek.  Ukrayna’dan yüklü miktarda tahıl ve ayçiçeği alan Türkiye açısından antlaşmanın ölü doğması  tedarik darboğazı ve besin ürünlerinde spekülatif dalgalanmalara neden olabilir.

 

Tahıl koridoru anlaşması imzalanıyor: Gemilerin Karadeniz’den geçişi iyi mi sağlanacak?

 

Amerika: Rusya, Ukrayna’nın bazı topraklarını ‘Kırım yöntemiyle’ ilhaka hazırlanıyor

 

JPMorgan: Gelişmekte olan piyasa kurumsal temerrüt oranı yüzde 10’un üstüne çıkacak

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın