Tapuda ‘SMS’ dönemi başladı: 2022

Merhaba, 

Tapuda sahteciliğin önüne geçilecek Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi Türkiye’de 81 ilde resmen başladı. “Artık tapu sicil müdürlüklerinde muamele meydana getirecek taraflara SMS ile ikazlar gönderiliyor” diyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Özelmacıklı, “Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi ile TC Kimlik Belgesi üstündeki bilgilerin doğruluğu, MERNİS sistemi üstünden teyit ediliyor. Kimlik doğrulama sistemi ile parmak izi alındığı vakit, nüfustaki parmak izi ile de test sağlanmış oluyor.” dedi.

Tapuda SMS periyodu başlıyor. Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) artık Türkiye’nin 81 ilinde kullanılmaya başlandı. Yeni sistem ile tapuda sahteciliğin önüne geçilebilecek.

Düzenleme hakkındaki malumat veren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Özelmacıklı, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve daha ilkin pilot uygulamaları yapılan sistem artık Türkiye genelinde kullanılmaya başlandı. Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi ile yeni hüviyet kartlarında bulunan biyometrik vesikalık fotoğraf, parmak izi gibi bilgiler karşılaştırılabiliyor. Tapu müdürlüklerine işlem için gelen vatandaşlar yeni hüviyet kartlarını POS cihazı şeklindeki Kimlik Doğrulama Sistemine takıyor, parmak izleri ile sistemdeki verilerle karşılaştırılıyor. İşlem yapmak isteyen ferdin doğru kişi olup olmadığı sistem üzerinden teyit ediliyor” dedi.

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi ile yaşanmış olan pek çok mağduriyetin ve dolandırıcılık hadisesinin önüne geçilebileceğini ifade eden Özelmacıklı, “Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi ile TC Kimlik Belgesi üstündeki bilgilerin doğruluğu, MERNİS sistemi üstünden teyit ediliyor. Kimlik doğrulama sistemi ile parmak izi alındığı vakit, nüfustaki parmak izi ile de kontrol sağlanmış oluyor. Doğrulama hüviyet üstünde yer edinen bilgilerden değil, kimlik kartı üstünde yer edinen çip üzerinden sağlanmış oluyor” benzer biçimde konuştu.

Özellikle İstanbul başta olmak suretiyle birçok şehirde uygulamanın başladığını belirten Özelmacıklı, “Artık tapu sicil müdürlüklerinde işlem yapacak taraflara SMS ile uyarılar gönderilmeye başlandı. Bu mesajlarda hüviyet tespitleri için elektronik cihazlarla hüviyet onayı ve parmak izi uygulamasına geçildiği, çipli hüviyet kartı olan vatandaşlarımızca yapılacak işlemlerde çip kısmında eksiklik, çatlaklık ve bir bozulma olmaması yeniden hatırlatılıyor. Eğer bu şekilde bir problem var ise, nüfus müdürlüklerinden randevu alarak geçici kimlik belgesi ile imzaya gelinmesi isteniyor. Eski kimlikler ise bir müddet daha kullanılabilecek” diye konuştu.

karr.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın