TCMB’den enflasyon beklentisini düşüren güncelleme oyunu: 2022

Merhaba, 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcı Anketi’nde görüş aldığı kurumlarda her yıl yaptığı rutin revizyonu gerçekleştirmiş oldu. Revizyon, ankete katılım sürekliliği, zamanında tahmin verme ve matematiksel tutarlılık gibi faktörler dikkate alınarak yapılıyor.

TCMB’nin bu yılki revizyonunda, aralarında bazı büyük bankaların da bulunduğu ekonomistlere tahmin listesinde yer verilmedi.

Söz mevzusu katılımcılara gönderilen ve Bloomberg HT’nin görmüş olduğu mailler ile ankete bugüne kadarki katılımları için teşekkür edildi.

Piyasa Katılımcıları Anketi, yaklaşık 40 kişilik bir katılımcı listesi üstünden hazırlanıyor.

Bu sayının diğer ülkelerdeki benzer anketlerin katılımcı sayısından daha yüksek olduğu, her ankette 40 sayısının bulunması ya da yaklaşılması için çalışmış olduğu anlatım ediliyor.

Söz mevzusu revizyon sonrası, çıkışlar ve yeni eklenen katılımcılarla yanıt alınan müessese sayısı 40 oldu. Geçen sene eylül ayında anketin katılımcı sayısı 54’tü.

Böylelikle daha ilkin Beklenti Anketi ismiyle meydana getirilen araştırmanın katılımcı sayısındaki düşüş eğilimi süre gelmiş oldu. 2013’te TCMB’nin sorularına cevap veren şahıs sayısı 95’i bulmuştu.

Revizyon sonrası enflasyon beklentilerinde sert düşüş

TCMB’nin bu ay yaptığı piyasa katılımcıları anketinde enflasyon beklentilerinde son 20 yılın en büyük aylık düşüşü gerçekleşti. Bir önceki ay ankette bir yıl sonrası için TÜFE beklentisi yüzde 42 iken, yeni ankette beklenti yüzde 36,7’ye indi.

Yıl sonu enflasyon beklentisi ise bundan önceki anket döneminde yüzde 70,6’yken bu zamanda yüzde 67,7’ye geriledi.

Beklentilerde bu hızda bir düşüş son olarak 2002’de görülmüştü.

Tahminlerdeki düşüşte, yavaşlayan petrol fiyatları ve düşen talebin de müessir olabileceği belirtiliyor.

T24

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın