Teknosa ilk 9 ayda 10 milyar 789 milyon TL ciroya ulaştı: 2022

Merhaba, 

Bu sene güçlü gelişme hedefiyle müşteri odaklı yatırımlarını sürdüren Teknosa, 2022 yılının ilk 9 ayında geçen yıla nazaran yüzde 118’lik büyüme ile cirosunu 10 milyar 789 milyon TL’ye taşıdı. Teknosa, ilk 9 ayda e-ticarette de brüt muamele hacmini (GMV), 1 milyar 597 milyon TL’ye çıkarırken senenin üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe oranla yüzde 77 artış gerçekleştirdi.

Sabancı Holding iştiraklerinden, Türkiye teknoloji perakendeciliğinin ve e-ticaretin öncü markası Teknosa, istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Pazaryeri dönüşümünden servis gelişimine bütün kanallarda alan kişi deneyimini daha da güçlendirmek için yatırımlarını sürdüren Teknosa’nın istikrarlı büyümesi, ilk 9 ay rakamlarına da yansıdı. Teknosa 2022 yılının ilk 9 ayında geçen yıla nazaran yüzde 118’lik gelişme ile cirosunu 10 milyar 789 milyon TL’ye, net karını da 332,4 milyon TL’ye çıkardı. Teknosa.Com’u şubat ayında dev bir pazaryerine dönüştüren Teknosa, üçüncü çeyrekte e-ticarette de brüt işlem hacmini (GMV), yılın ikinci çeyreğine oranla yüzde 77 artırarak ilk 9 ayda 1 milyar 597 milyon TL’ye ulaştırdı.

“Kalıcı ve sürdürülebilir gelişme modeline haiz bir Teknosa yarattık”

2022 yılı ilk 9 ay sonuçlarını değerlendiren Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Timur, bu sene kuvvetli bir gelişme hikayesi kurmak amacıyla 220 milyon TL değerindeki yatırımları bir bir hayata geçirdiklerini belirterek, şunları söylemiş oldu: “Çoklu kanalda gerçekleştirdiğimiz atılımlarla Teknosa’yı kalıcı ve sürdürülebilir gelişme modeline haiz bir şirkete dönüştürdük. Bu senenin ilk 9 ayında geçen yıla göre yüzde 118’lik büyüme ile ciromuzu 10 milyar 789 milyon TL’ye çıkardık. Bu başarıda emeği geçen bütün Teknosa ekiplerini kutluyorum. Şubat ayında tüketicilerimizle buluşturduğumuz pazaryeri iş modelimizi, sektörümüzdeki farklı ilklerle büyütmeye devam ediyoruz. Pazaryeri iş modelinin yeni bir fazı olarak eylül ayında sosyal ticarete adım attık. Aynı zamanda sosyal ticaretin diğer bir kolu olan ve dünyada yükselen bir trende sahip canlı yayınla ürün tanıtımı ve satışına da başladık. Müşteri deneyiminde bizi farklılaştıran servis alanında da yepyeni hizmetleri hayata geçirerek Türkiye’nin elektronik ürünlerdeki en büyük servis ekosistemini oluşturma yolunda kararlılıkla ilerliyoruz. Müşterilerimize teknoloji konusunda bütünsel bir edinim sağlamak için uçtan uca hizmet gücümüzü artırmaya ve sektörün Türkiye’deki oyun kurucusu olarak önümüzdeki mühim fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz. İklimlendirme sektöründeki öncü markamız İklimsa ile Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) alanında da büyümeyi sürdürüyoruz.”

“Tüm kanallarda en iyi deneyimi sunmak için yeniliklere imza attık”

Teknosa Genel Müdürü Sitare Sezgin de mağazaları olan dijital bir platforma dönüşme hedefiyle 2022 yılı ilk 9 ayında pek oldukca yeniliğe imza attıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Alışveriş yolculuğu süresince müşterilerimize tüm kanallardan daha iyi edinim sunabilmek için yatırımlarımızı aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz. Bu senenin ilk 9 ayında ulaştığımız sonuçlar hem gittiğimiz yolun ne kadar doğru olduğunu gösteriyor bununla birlikte bizi daha da iyisini yapmak konusunda cesaretlendiriyor. Şubat ayında dev bir pazaryerine dönüştürdüğümüz teknosa.Com’da yeni hizmetlerle müşterilerimize yepyeni bir alışveriş deneyimi sunmaya başladık. ‘Bi’linkle Influencer Sensin’ projemizle teknoloji sever herkes için hiç bir ön şart olmadan, ürün linklerini paylaşarak nakit kazanç sağlama fırsatı yarattık. Kiralabunu.Com ile yaptığımız iş birliğiyle teknosa.Com üzerinden 200’e yakın ürün için kiralama hizmetini devreye aldık.   Pazaryeri iş modeline dahil olan satıcılarımız için Akbank iş birliğiyle farklı finansman çözümleri geliştirdik. Aynı zamanda seçili mağazalarımızda pazaryeri satıcılarımız da yerini almaya başladı. Haziran ayında tüketicilerimizle buluşturduğumuz alan kişi odaklı yeni mağaza konseptimizi farklı mağazalarımızda da yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İklimlendirme sektöründeki öncü markamız İklimsa ile faaliyete başladığımız Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) alanında kuvvetli iş birlikleriyle yolumuza devam ediyoruz. Bugüne kadar konut, tarımsal sulama ve endüstriyel tesisleri kapsayan toplam 7 MW gücünde 20 mühim proje ile antak kalma sağladık. Ayrıca bu alanda müşterilerimize finansman destekleri sunmak adına Akbank, Garanti ve Vakıf Katılım Bankaları ile iş birliklerine imza attık. Teknosa güvencesini ve tecrübesini taşıyan Preo ürünleriyle bir iyilik hareketi başlattık. Preo ürünlerinin satışlarından elde edilmiş gelirin belirli bir tutarını değişik alanlarda emekler yürüten sivil toplum kuruluşlarına bağışlıyoruz. Pek oldukca ödülle de taçlanan uygulamalarımızı geliştirmeye, müşterilerimize, paydaşlarımıza, ülkemize değer yaratmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın