Temmuz 2022 İnşaat Sektörü Analizi: Konut inşaatı için finansman çözümlerine gereksinim var: 2022

Merhaba, 

Türk müteahhitlerinin yurt haricinde senenin 6 ayında üstlendiği 132 yeni projenin toplam ücreti 4,6 milyar dolar oldu. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), “Dünyada Enflasyon Büyümeyi Unutturdu, Resesyon Riski Gündemde” başlıklı, “Temmuz 2022 İnşaat Sektörü Analizi Raporu”nda ayrıca yurtiçinde orta ve dar gelirli kesim için mesken sahibi olmanın giderek zorlaştığı da vurgulandı.

Yeni pazar arayışı hızlanmalı

Raporda, Türk müteahhitlerin Ocak-Haziran 2022 döneminde yurt dışında 4,6 milyar dolarlık 132 yeni proje üstlendiğine işaret edilerek, mevcut pazarlarda daha etken olunması ve yeni pazar arayışının hızlandırılması ihtiyacı vurgulandı. Dış politikada yaşanmış olan son gelişmelerle sektörün deneyiminin yüksek olduğu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan pazarlarının öne çıktığı belirtilen raporda, Nijerya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Tanzanya ve Gana olmak üzere Sahra-altı Afrika bölgesinin de yakından takip edildiği aktarıldı.

Rusya üstün dereceli seviyelerde arttı

Raporda, geçen yıl 11 milyar dolar tutarında üstün dereceli seviyede yeni proje üstlenilen Rusya’da, devam eden projelerin 20 milyar dolar tutarında olduğu ifade edilerek, harp nedeniyle ülkede Avrupa firmalarıyla ortak projelerde aksamaların yaşandığı bildirildi. Savaş kaynaklı belirsizliklerin, sektörün lider pazarında bekleme sürecine girilmesine niçin bulunduğunun altı çizilen raporda, Ticaret Bakanlığının verilerine nazaran bu senenin 6 ayında Rusya’da toplam ücreti 396 milyon dolar olan 4 yeni proje üstlenildiğine işaret edildi.

Girdi maliyetleri baskı yaratıyor

İnşaat sektöründe yatırımlarda düşüş ve artan girdi maliyetleri sorunuyla birlikte faaliyetlerin yine durma noktasına geldiği ifade edilen raporda, maliyet artışlarının mesken tutarları üstünde yukarı yönlü baskı yaratmaya devam etmiş olduğu vurgulandı. Raporda şunlar kaydedildi:

“Sektörde büyümeye dönüş için inşaat yatırımlarında canlanmaya ve öngörülemez düzeyde artan girdi maliyetlerinin yarattığı probleminin çözümüne ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle kamunun yatırım programlarının bu çerçevede yol gösterici olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda kamu yatırım programında bir önceliklendirme yapılmasında ve ekonomik ve sosyal katma değer yaratacak projelerin tercih edilmesinde yarar görülmektedir.”

Arsa maliyetleri azaltılmalı

Yükseltilmiş olan stopaj ve katma değer vergisinde tevkifat oranlarının en azından eski düzeylerine çekilmesi olduğu kaydedilen raporda şu ifadeler yer aldı: “Yaşanan yüksek maliyet artışlarının ağırlıklı etkisiyle mesken fiyatlarında artışla yeni mesken üretiminde temkinlilik hatta gerileme izlenmektedir. Olağanüstü bir dönemden geçişin ağırlıklı etkisiyle dengesizliklerin izlendiği piyasa koşullarında orta ve dar gelirli kesim için mesken sahibi olmak giderek zorlaşmaktadır. İnşaat imalatını finanse edebilecek çözümler gerekmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının konut fiyatlarında oranı yüksek olan arsa maliyetlerinin azaltılmasına yönelik emekleri bu açıdan büyük önem taşımaktadır.”

Dünya Gazetesi

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın