TİM Başkanı Mustafa Gültepe: “İhracatta finansman sıkıntısı arttı”: 2022

Merhaba, 

Hükümetin son bir senedir uyguladığı “Türkiye modeli”nin temelini meydana getiren ihracatçıdan da uygulanan ekonomi politikalarına sesler yükselmeye başladı.

Haziran ayındaki genel kurulda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı seçilen Mustafa Gültepe, basınla buluştuğu ilk toplantısında güncel sorunlara ait görüşlerini açıklarken bu mevzuda da değerlendirmeler yapmış oldu ve finansman sorununa dikkat çekti.

AVRUPA KAYSISI ARTTI

2023’ün ilk yarısının enerji krizi ile durgunluğun en çok hissedileceği dönem olacağına işaret eden Gültepe, “Neredeyse bütün dünyada merkez bankaları parasal sıkılaşmaya gitti. Bu durumda en büyük pazarımız olan Avrupa’da talebin baskılanması ihracatımızı olumsuz etkileyebilir” dedi.

Bu yıl rekorlar kırdıklarını, sekiz aylık ihracatın 165.7 milyar dolar olduğunu belirten Gültepe, 300 milyar dolar hedefi için ise yatırım finansmanına gereksinim bulunduğunu söyledi. Ancak kullanılan kredilerin dövize gitmesi endişesiyle birtakım düzenlemeler yapıldığını anlatım eden Gültepe, bu kararların olumsuz etkilerini ise şöyleki sıraladı:

Faiz geriledi ama bankalar mecbur mukabil sonucu nedeniyle kredi kullandırma konusunda isteksiz görünüyorlar.

Reeskont kredilerinde ise ihracat gelirlerinin yüzde 70’ini TL’ye çevirme koşulu sebebiyle firmalar bu kredileri kullanmaktan kaçınıyorlar.

Dış ticaret icra eden şirketler için bunlar yönetilmesi zor süreçler, çünkü ihracatçı firmalarımız aynı zamanda ithalat da yapıyorlar.

Finansmana erişimde problemler var. Farklı endişelerle kredi kaynaklarını dövize dönüştürenler olabilir. Ancak bu endişeli azınlığın yapmış olduğu yanlışların cezasını tüm ihracatçılarımızın ödemesi ülkemiz adına doğru değil.

Ayrıca küresel Covid-19 salgınıyla beraber küresel ekonomide büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine girildiğini de vurgulan TİM Başknı Gültepe, Türkiye’nin bu süreci fırsata çevirebilmesi için fazlaca süratli davranmak zorunda olduğunu ekledi ve şöyleki konuştu:

Firmaların yeşil dönüşüm amacı ile yapacakları tüm yatırımlar desteklenmeli. Karbon piyasaları kurulmalı, yeşil finansman olanakları genişletilmeli.

İhracatçılarımız uzun vadeli yatırım kredileri ile desteklenmeli.

FIRSATLAR DA VAR

ABD ve AB’de daralmanın yarattığı fırsatlar da var. Enerji krizi sebebiyle üretimin düşme sinyalleri var. Hane halklarının alım gücündeki düşüş sınırlı kalırsa bu durum birtakım sektörlerimizde ihracatımızı müspet yönde etkileyebilir.

 

cumhuriyet.Com

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın