Transatlantik Eğilimler Raporu: Türkiye’de demokrasi tehlikede!: 2022

Merhaba, 

Transatlantik Eğilimler 2022 yılı raporunda, aralarında Türkiye’nin de olduğu 14 ülkede halka küresel, yöresel ve yerel mevzulara ilişkin görüşleri soruldu. “Ülkenizdeki demokrasinin durumunu iyi mi görüyorsunuz?” sorusuna Türkiye’de halkın yüzde 74’ü ülkede demokrasiye ilişkin sıkıntı olduğu yanıtını verdi.

Transatlantik Eğilimler 2022 yılı raporunda, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Litvanya, Hollanda, Portekiz, Polonya, Romanya, İspanya, İsveç, İngiltere, ABD ve Türkiye’de yaşayan kişilere sorular yöneltildi, ABD ve Avrupa ülkelerinde yaşayanların küresel konular dahil olmak suretiyle çeşitli hususlarda görüşleri alındı.

voaturkce.Com’un haberine nazaran; raporda yer alan sorulardan biri de “Ülkenizdeki demokrasinin durumunu nasıl görüyorsunuz?” sorusu oldu. Türkiye’de bu soruya yanıt verenlerin yüzde 46’sı, demokrasiyi tehlikede gördüğünü söylerken yüzde 28’lik bir kesim de demokrasinin bir halde fena durumda olduğunu belirtti. Türkiye’de demokrasinin iyi ya da harika durumda bulunduğunu söyleyenlerin payı yüzde 21’de kaldı. Yüzde 5’lik bir kesim de bu mevzuda fikri olmadığını söyledi.

Rapora nazaran anket meydana getirilen ülkelerdeki iştirakçilerin büyük çoğunluğu, Rusya’nın, Ukrayna’ya başlattığı saldırı nedeniyle cenk suçu işlediğini ve bu mevzuda yargılanması gerektiğini düşünüyor. Rusya’nın harp suçlarından yargılanması icap ettiğini düşünenlerin oranı yüzde 74 iken Rusya’ya daha sert ekonomik yaptırımlar uygulanmasını isteyenlerin payı da yüzde 71 olarak ortaya çıkıyor.

Türkiye’de Rusya’ya yönelik savaş suçları soruşturması yapılması gerektiğini düşünenlerin oranı da Rusya’ya daha sert yaptırımlar uygulanmasını isteyenlerin payı da yüzde 42 olarak görünüyor. Bu oran öteki ülkelerin altında kaldı. Yine 14 değişik ülkede ankete katılanların yüzde 63’ü, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne üye bulunmasına yardımcı verirken yüzde 58’i de Ukrayna’nın NATO’ya alınmasını destekliyor.

Ukrayna savaşı nedeniyle ABD’nin Ukraynalı göçmenleri kabul etmesini isteyen Amerikalılar’ın oranı da partilerine göre farklılık gösteriyor. ABD’de Demokrat seçmenlerin yüzde 72’si, Amerika’nin Ukraynalı göçmenleri kabul etmesi icap ettiğini düşünürken Cumhuriyetçiler’in yüzde 45’i bu fikre yardımcı veriyor.

Türkiye Ukrayna’dan göçmen kabul edilmesine desteğin en az olduğu ülke olarak göze çarpıyor. Türkiye’ye Ukrayna’dan göçmen alınmasına yardımcı verenlerin oranı yüzde 31’de kaldı.

Türkiye “fiyat artışına niçin olsa da Rusya’dan enerji alımı konusunda yaptırım uygulanmasına yardımcı veren ülkeler” sıralamasında da diğer ülkelerin oldukça altında kalıyor. Türkiye’de Rusya’ya bu konuda yaptırım uygulanmasını destekleyenlerin oranı yüzde 30 olarak belirlendi. Türkiye’den sonrasında minimum destek yüzde 49’la İtalya’da görüldü.

Anket, Türkiye dışındaki 13 ülkede yaşayanların Türkiye’yi güvenilir bir ortak olarak görmediklerini de ortaya çıkardı. En güvenli ortak sorusuna verilen yanıtlarda yüzde 71’le İsveç birinci sırada yer alırken Türkiye yüzde 27 ile son sırada bulunuyor. Türkiye’de toplumun yüzde 43’ü en emin ortak olarak Almanya’yı gördüğünü söyledi. ABD’yi en güvenilir ortak olarak görenlerin oranıysa yüzde 17’de kaldı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın