Trendyol’dan ‘Yarının Köyleri’ projesi hayata geçiyor: 2022

Merhaba, 

Trendyol’un UNDP işbirliğinde hayata geçirdiği ‘Yarının Köyleri’ projesi ile mahalli üreticilere ürün geliştirmeden markalaşmaya, paketlemeden e-ihracata kadar farklı alanlarda eğitimler verilecek. Diyarbakır, İzmir ve Adana’da seçilen 3 köy ile başlayan proje 5 sene arasında 10 köye ve 1 milyon kişiye ulaşacak. Kırsal ile kent arasındaki dijital uçurum kapatılmaya çalışılacak.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere gore; Trendyol ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde Türkiye’deki köylerde kırsal kalkınmayı destekleyecek ‘Yarının Köyleri’ projesi başlıyor. Proje kapsamında Trendyol ve UNDP seçilen köylerde sosyoekonomik kalkınmayı hızlandırmak için dijital merkezler kuracak. Bu merkezler muhit köylerin de kullanımına sunulacak. Köylerdeki üreticilere ürün geliştirmeden markalaşmaya, paketlemeden e-ihracata kadar değişik alanlarda eğitimler verilecek. Bu eğitimler köydeki ihtiyaca gore şekillenecek. Sürdürülebilir tarım uygulamaları çiftçilerle buluşturulacak ve hem bireylere hem de kooperatiflere danışmanlık sağlanacak. Ayrıca köylerdeki çocuklara ve gençlere de kodlama ve robotik eğitimler verilecek. Diyarbakır, İzmir ve Adana’da seçilen 3 köy ile başlayan proje 5 sene arasında 10 köye ve 1 milyon kişiye ulaşacak.

Trendyol Kurucu Ortağı Begüm Tekin, “Türkiye’den doğmuş ve globalleşen bir şirket olarak topraklarımızda büyük emek harcanarak yetiştirilen ürünlerin, zanaatlerin daha fazlaca kişiye ulaşması ve reel değerini bulması en büyük arzumuz. Bir teknoloji şirketi olarak haiz olduğumuz olanaklarla dijital uçurumun kapatılmasına odaklanıyoruz. Yarının Köyleri, bu anlamda etkili dokunuşlar gerçekleştirebileceğimiz, her ayrıntısıyla katkı verebileceğimiz bir proje oldu. Sadece bir köyü değil, o köyün çevresini ve hatta bulunmuş olduğu ilin ekonomisini, sosyal yaşamını etkileyecek. Köy ve şehir içinde fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkı verecek adımları beraber atarak başaracağız” diye konuştu. Türkiye’deki köylerin yaratıcı enerjiyle dolu olduğunu söyleyen UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ise, şöyleki devam etti:

“Fakat çoğu zaman ürünlerini iç ve dış pazarlara ulaştırmak için gereksinim duydukları köprüden ve kentlerde yaşayanların kolaylıkla erişebildikleri dijital yeniliklerden yoksun kalıyorlar. UNDP olarak Trendyol ile kurduğumuz ortaklıkta, bu köprüyü kurmak için dijital araçları kullanmayı ve kimseyi geride bırakmadan köylerin rahatlık düzeyinin artmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

 

 

 

bigpara.Hurriyet.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın