TSKB’nin Aktif Büyüklüğü Yılın Üçüncü Çeyreğinde 108,3 Milyar TL’ye Ulaştı: 2022

Merhaba, 

TSKB, 2022 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Bankanın konsolide olmayan finansal tablolarına nazaran, toplam etken büyüklüğü 108,3 milyar TL’ye, toplam kredi portföyü ise 75,5 milyar TL seviyesine ulaştı. TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, yaptığı değerlendirmede, “2022 yılının ilk dokuz aylık döneminde sürdürülebilir üretim ve kalkınma için somut değer üretmeye devam ettik. Sürdürülebilirlik temalı yatırımların finansmanının yanı sıra yatırım bankacılığı ve danışmanlık hizmetlerimizle müşterilerimize yenilikçi ve alternatif çözümler sunmayı sürdürdük” diye konuştu.

TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş), 2022 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını deklare etti. TSKB’nin toplam etken büyüklüğü 2022 yılının ilk dokuz ayında, yüzde 29 artışla 108,3 milyar TL’ye ulaştı. Aktifler içinde 70’lik paya haiz kredi portföyü ise aynı dönemde yüzde 18 gelişme kaydederek 75,5 milyar TL oldu. Bankanın özvarlık büyüklüğü aynı dönemde yüzde 39 artışla 9,6 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, dokuz aylık net dönem karı 2,6 milyar TL oldu. TSKB böylelikle, yılın üçüncü çeyreğini yüzde 42,5 seviyelerinde özkaynak karlılık oranı ile tamamladı.

“TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç: Yılın üçüncü çeyreğinde de beklentilerimizle ahenkli, kuvvetli performansımızı sürdürdük”

TSKB’nin 2022 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili izahat yapan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “TSKB olarak sürdürülebilir ve kapsayıcı bankacılık vizyonumuzla, ülkemizin ekonomik, çevresel ve toplumsal gelişimini desteklemeyi, gerçek sektörün yeşil dönüşümü için katma kıymet yaratmayı sürdürüyoruz. Yılın üçüncü çeyreğinde de beklentilerimiz ile ahenkli, kuvvetli bir finansal performans sergiledik. Bankamızın toplam aktif büyüklüğü 108,3 milyar TL’ye ulaşırken, gerçek ekonomiye direkt katkımızı işaret eden toplam kredi portföyümüz de aktif toplamımızdan yüzde 70 pay alarak 75,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Sağlıklı etken kalitemizi davranışlarında ölçülü bir yaklaşımla daha da kuvvetlendirdik. Sürdürülebilirlik temalı yatırımların finansmanının yanı sıra yatırım bankacılığı ve danışmanlık hizmetleri ile müşterilerimize yenilikçi ve alternatif çözümler sunmayı sürdürdük” diye konuştu.

“2022’yi finansal ve finansal olmayan hedeflerimizle uyumlu, başarılı bir biçimde tamamlayacağımıza inanıyorum”

Yatırım bankacılığı faaliyetlerinin artan katkısıyla ücret ve komisyon gelirleri ile iştirak gelirlerinin senelik bazda yüzde 100’ün üstünde artış ile karlılıklarını desteklediğini ifade eden Bilgiç, şu şekilde devam etti: “İnanıyorum ki 2022’yi finansal ve finansal olmayan hedeflerimizle uyumlu, başarıya ulaşmış bir halde kapatacağız. Kurumsal Bankacılık, Yatırım Bankacılığı ve Danışmanlık hizmetlerimizin tümünde paydaşlarımızla ortak değer yaratmayı ve ülkemizin sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümesini desteklemeyi çok önemsiyoruz. Bugün tüm bankacılık modelimizi sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık ilkeleriyle uçtan uca entegre etmeyi başarmış bir kuruluş olarak, yeni ürün ve projeler geliştirerek olumlu etkilerimizi daha da artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, Ekim ayında Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi tarafından kurulan Net-Sıfır Bankacılık Birliği’nin imzacısı olduk. Bu imzayla birlikte, kredi ve yatırım portföyümüzü 2050 yılına kadar sıfır emisyon hedefleriyle uyumlu hale getirmeyi taahhüt ediyoruz.”

“TSKB’nin sürdürülebilir gelecek için ürettiği çözümler internasyonal arenada mukabil buluyor”

TSKB’nin yılın üçüncü çeyreğinde The Global Economics Awards 2022’de, ‘Bankacılıkta Türkiye’nin En İyi Sürdürülebilirlik Uygulamaları’ ödülüne, ARC Awards’ın ‘Geleneksel olmayan Entegre Faaliyet Raporları’ kategorisinde haysiyet ödülüne,  Brandon Hall Group tarafından düzenlenen Excellence Awards’da  ise yetenek yönetimi ve eğitim alanında iki farklı ödüle layık görüldüğünün altını çizen Bilgiç: “Sürdürülebilir bir gelecek için ürettiğimiz çözümlerin uluslararası arenada karşılık bulmasının gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Müşterilerimiz, fon sağlayıcılarımız, emek harcama arkadaşlarımız ve bütün iş ortaklarımızla birlikte yarattığımız ortak etkiyi büyütmeye, ülkemizin kalkınması yönünde kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın