TÜİK: İşsizler ordusunun tahsil seviyesi giderek yükseliyor: 2022

Merhaba, 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri, lisans ve ön lisans mezunu gençlerin durumunun kaygı verici bir tabloya dönüştüğünü ve işsizler ordusunun eğitim seviyesinin giderek yükseldiğini gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin üniversite mezunu gençlerin istihdam oranlarını, iş bulma sürelerini ve kazanç kategorilerini baz alarak TÜİK verileriyle hazırladığı raporda, “Türkiye’deki ekonomik şartlar ve öğrenim sisteminin yara almasıyla birlikte literatüre genç işi olmayan, okumuş işsiz, diplomalı işi olmayan şeklinde kavramlar girdi” dedi.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre Rapora bakılırsa lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı yüzde 71.1 olarak gerçekleşirken, bu oran ön lisans mezunlarında yüzde 63 oldu. Lisans mezunlarında yaklaşık iş bulma süresi 13.6 ay ve ön lisans mezunlarında ise 14.8 ay olarak hesaplandı. Üniversite mezunlarının hiçbiri, mezun olduğu yıl içerisinde iş bulamıyor. Bu da, gençlerimizin yaşadığı gelecek kaygısını haklı çıkarıyor.

Raporda, “Lisans mezuniyet alanlarına göre, ilk iş bulma süresinin en kısa olduğu alan 7.7 ay ile sağlıktır. Eğitim mezunları en erken 10.9 ay, mühendislik, imalat ve inşaat 11 ay, bilişim ve yazışma teknolojileri 11.6 ay, hizmet sektörü 12.4 ayda iş bulabilmektedir. Ön lisans mezunlarında ise, ilk iş bulma süresinin en kısa olduğu alanlar, doğa bilimleri, matematik ve istatistik 12.7 ay, mühendislik, imalat ve inşaat 13.7’dır” denildi.

Raporda şöyle denildi: “Müzikoloji, fotoğraf öğretmenliği gibi sanatın icra edilmiş olduğu bölümlerin son sıralarda yer alması, vatanımızda sanata ve sanatçıya verilen değeri yansıtmaktadır.

Sanat emekçilerinin devlet eliyle desteklenmediği, maddi imkansızlık arasında olduğu bir gerçektir. Gazetecilik, radyo, televizyon, sinema sektörlerinde maddi kazanç oldukca azdır. Birçok medya kurumunda emekçiler, yol ve yiyecek tutarı de olmaksızın asgari ücret düzeyinde maaşlarla iş koşturmacasındadır.”

 

 

 

patronlardunyasi.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın