Türk-İş: 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 24 bin 185 TL’ye çıktı!: 2022

Merhaba, 

Türk-İş’in araştırmasına bakılırsa ekim ayında 4 benlik ailenin açlık sınırı 7 bin 425 TL, zaruret sınırı 24 bin 185 TL oldu. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 9 bin 705 TL’ye çıktı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş), çalışma hayatındakilerin geçim koşullarını ortaya geçirmek ve temel gereksinim maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapmış olduğu “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Ekim 2022 sonuçları belirtildi.

Türk-İş’in araştırmasına gore, ekim ayında 4 kişilik ailenin sıhhatli, dengeli ve ehil beslenebilmesi için yapması ihtiyaç duyulan gıda harcanması tutarını ifade eden ‘açlık sınırı’, asgari ücretin bin 925 TL üstünde, 7 bin 425 lira oldu. Bir önceki eylül ayında bu tutar 7 bin 245 liraydı.

Gıdadan giyime, konuttan ulaşıma, tahsilden esenlik ve benzeri ihtiyaçlara kadar yapılması zorunlu öteki harcamaların toplam tutarına denk gelen dört kişilik bir ailenin “Yoksulluk sınırı” ise 24 bin 185 TL olarak açıklandı. Bu meblağ bundan önceki ay 23 bin 600 lira olarak hesaplanmıştı. Türk-İş, bekar bir çalışanın ‘Yaşama maliyeti’ni ise aylık 9 bin 705 lira olarak belirledi.

BİR YILDAKİ GIDA ENFLASYONU YÜZDE 135’E DAYANDI

Türk-İş’in araştırmasında bir diğer kalem “mutfak enflasyonu”ndaki değişiklik oldu. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “besin için” yapması ihtiyaç duyulan asgari masraf değerindeki artış bir önceki aya gore yüzde 2,48 oranında gerçekleşti. Son 10 aylık gıda enflasyonundaki değişiklik payı ise yüzde 81,19 olarak hesaplandı. Son bir yıldaki besin enflasyonu ise yüzde 134,77 olarak kayıtlara geçti.

Türk-İş’in verilerine nazaran bir ayda peynir fiyatları yüzde 12, yoğurt tutarları yüzde 15 arttı ve yoğurdun kilo fiyatı ilk kere 30 TL’yi geçti. Bir aylık dönemde dana etinin fiyatı artarken kuzu eti fiyatı ise geriledi. Tavuk etindeki zam oranı yüzde 9 oldu. Bir aylık dönemde pirinç yüzde 8, makarna yüzde 9, tereyağı yüzde 11, çay ve bal da yüzde 11 zamlandı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın