Türk-İş: Açlık sınırı 7.245 liraya sıçradı, yıllık besin enflasyonu da yüzde 130’a!: 2022

Merhaba, 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da dört kişilik bir ailenin yapması gereken besin harcamasının eylülde bundan önceki aya bakılırsa yüzde 5,75 arttığını; açlık sınırının ise 7.245 TL’ye yükseldiğini ilan etti.

Açlık sınırı ile  mevcut asgari ücretin farkı önceki aydaki 1.390 TL’den 1.745 TL üstüne çıkmış oldu.

Türk-İş verilerine göre Ekim 2021’de ilk kere 10.000 TL’yi aşan dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı eylülde 23 bin 600 TL’ye yükseldi. Geçen ay fakirlik sınırı 22 bin 442 TL olmuştu. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 9 bin 469 TL’ye terfi etti.

Verilere göre gıda kalemindeki artış bundan önceki aya gore yüzde 5,75, yılbaşına göre yüzde 76,80 ve son 12 ayda yüzde 130 oldu.

Kalıcı yoksulluk tehlikesi

Türk-İş’ten meydana getirilen açıklamada, “TL değer kaybediyor, fiyatlar doludizgin artıyor, alım gücü hızla düşüyor. Sabit gelirliler dengeli, yeterli ve sıhhatli beslenebilmekten bile yoksunluk duyuyorlar. Talepten maliyete ve beklentilere kadar enflasyonun her türlüsü bütün mevcudiyet, mal ve hizmet fiyatlarını bozarken, bu geçici yoksunluk öngörülebilir gelecekte kalıcı fakirlik haline dönüşme tehlikesi barındırıyor.” dedi.

Türk-İş Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın beklentileri çıpalayamadığı ortama dikkat çekerken, enflasyon beklentisinin gerçekleşen enflasyonla şekillendiğini söyledi. Bu  kendi kendini besleyen negatif döngü içinde oluşan enflasyonist atmosferin yaşam şartlarını ağırlaştırdığına vurgu yapan Kurum, Ankara’da asgari ücret alan bekâr bir çalışanın, aylık yaşama maliyetini karşılayabilmesi için 3970 TL daha bulması icap ettiğini ekledi.

Basında bugün çıkan haberlere gore yıl sonunda asgari ücrete en az yüzde 80 zam yapılması umut ediliyor.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın